Teplárně Kladno hrozí ukončení výroby tepla v roce 2026, navrhuje řešení

31.10.2024 15:20 1126 zhlédnutí
Článek redakce

Kladno – Drahá emisní povolenka a nastavení evropského energetického trhu tvrdě dopadají na české teplárenství. Teplárna Kladno navíc čelí nevyvážené smlouvě s distributorem TEPO s.r.o., uzavřené ještě v době před energetickou krizí. Dohromady to teplárně zhoršuje ekonomiku provozu natolik, že za stávajících podmínek je rozhodnuta ukončit výrobu tepla na jaře 2026. Navrhuje však řešení, které by umožnilo pokračovat ve výrobě tepla a teplé vody i za uvedený horizont.

„Dlouhodobá smlouva s městskou společností TEPO, s.r.o. je pro nás za stávajících podmínek neudržitelná. Přestože od uzavření kontraktu dramaticky vzrostla cena emisní povolenky, TEPO tento nárůst odmítá zohlednit v ceně odebíraného tepla. V důsledku se Teplárna Kladno v roční bilanci propadla do milionových ztrát, což je dlouhodobě v rozporu s péčí řádného hospodáře. Na tento fakt zástupce společnosti TEPO opakovaně upozorňujeme. Zároveň jsme přišli s návrhem řešení, které považujeme za oboustranně přijatelné. Bohužel ani po osmi měsících se nám nepodařilo dosáhnout dohody,“ uvádí generální ředitel Teplárny Kladno Michal Hons.

„Usilujeme o zachování co největšího komfortu a přijatelných cen tepla pro své občany. Na druhé straně chce Teplárna Kladno výrazně zdražit, aby co nejvíce vydělala. Podotýkám, že teplo je v tomto případě druhotným produktem, který vzniká při výrobě elektřiny. Máme legitimně uzavřenou dlouhodobou smlouvu a tu chceme dodržet. V každém případě jsme připraveni na alternativu v podobě výstavby nového vlastního zdroje tepla," uvedl na dotaz našeho on-line deníku primátor Kladna Milan Volf. Vedení teplárny odmítá, že by teplo bylo odpadním produktem a opakuje, že výroba tepla je nyní ztrátová a firmu stojí desítky milionů korun.

Tradiční teplárny jsou znevýhodněné

„S rekordně nízkým rozdílem mezi cenou elektřiny a cenou emisní povolenky se potýká nejen celá uhelná, ale i plynová energetika. Teplárny jsou navíc nuceny vyrábět teplo i v dobách, kdy se ceny elektřiny propadnou do záporu, což je pro ně ekonomicky likvidační. Náš návrh řešení vychází z veřejného zájmu na tom, aby konec uhlí v Česku proběhl pokud možno bezbolestně a bez dramatických ekonomických dopadů na domácnosti a firmy,“ říká Michal Hons.

Nastavení trhu a zejména vysoká cena povolenek uměle znevýhodňuje provoz tradičních tepláren a potýkají se s ní všechny uhelné zdroje v České republice. Přechod na jiná paliva či zdroje má přitom ve většině případů zásadní dopad na konečnou cenu tepla pro odběratele. Zvýšení ceny už pro letošní topnou sezónu avizovaly teplárny na Pardubicku, Královéhradecku i Karlovarsku, jiné už zdražily v uplynulých letech.

Variant je hned několik. Každá by ale znamenala zvýšení ceny tepla, a to zejména pro distributora. Spotřebitelů by se za určitých podmínek nijak dramaticky dotknout nemusela. Průměrná cena tepla v ČR je v současné době 1100 Kč/GJ. Odběratel v Kladně zaplatí podle typu odběru buď 674 nebo 782 Kč/GJ. Teplárna však společnosti TEPO účtuje pouhých 387 Kč/GJ, což je cena, stanovená ještě v době před začátkem energetické krize, a ta teplárně ani zdaleka nepokryje současné vysoké náklady. Vedení teplárny se proto rozhodlo, že pokud se nepodaří upravit smluvní podmínky, bude nuceno ukončit výrobu tepla a teplé vody na jaře 2026 a s dostatečným předstihem toto rozhodnutí oznámila distributorovi i kladenské veřejnosti.

„Ztrátovou výrobu nemůžeme držet. Stále je však pro nás klíčové, aby lidé a firmy v Kladně nezůstali bez tepla. Hledáme alternativní řešení pro centrální vytápění ve městě. Naši odborníci testují nová paliva a optimalizují provozní režim, nicméně žádnou z dosud zkoušených variant není možné realizovat za podmínek stávající smlouvy. I tento fakt jsme společnosti TEPO opakovaně vysvětlovali s tím, že pokud se podmínky smlouvy nezmění, je ukončení současné výroby tepla v Teplárně Kladno nevyhnutelné. V žádném případě však nechceme, aby se tato situace závažným způsobem dotkla odběratelů v Kladně. Jsme proto připraveni okamžitě začít jednat o hladkém ukončení spolupráce s městem a podílet se také na přípravě nového způsobu zajištění dodávek tepla po ukončení výroby u nás,“ vysvětluje Michal Hons. „Všechny kroky, které v souvislosti s tímto rozhodnutím děláme, se snažíme načasovat tak, aby město dostalo dostatečný prostor pro přípravu jiného centrálního zdroje vytápění. Z našich jednání vyplynulo, že TEPO již nějaké nabídky k dispozici má. Rádi poskytneme např. závěry našich studií i palivových zkoušek včetně know-how našich odborníků,“ doplnil Michal Hons.

Teplárna Kladno zásobuje Kladno teplem a teplou vodou od 90. let minulého století, kdy byla v rámci modernizace přestavěna na moderní ekologický zdroj. Splňuje všechny přísné ekologické limity stanovené nařízením EU s označením tzv. BAT 21, a to bez výjimek. Aktuálně zaměstnává 231 lidí.

 


Líbil se vám článek?
(0 hlasů)
Zprávy
Takto vzniká motýlí dálnice. Foto: e-deniky.cz
Předchozí článek Oldřich Hájek  09.10.2023 714
VIDEO: VIDEO: Motokrosaři pomáhají s přípravou terénu pro motýlí dálnici. Pod dráty se potom daří nejohroženějšímu hmyzu
Kladno - Pod elektrickým vedením Elektrárny Kladno vznikají biotopy, na kterých se daří vzácným a...

Nové články

K tématu