20. led 2022 07:44

Plastika Miloše Zeta Růže z Lidic oslavila čtyřicet let a prokoukla

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Ještě donedávna byla plastika na rohu ulic Dr. Foustky a Mostecká u parku Zoologická téměř neviditelná, zarostlá a zapomenutá. Jde přitom o přelomové dílo sochaře Miloše Zeta (1920–1995) s názvem Růže z Lidic. Dnes už si čtyřmetrovou sochu na sídlišti Sítná II. můžete opět prohlédnout v celé její kráse.

„Jako všichni Kladeňáci jezdívám často okolo a přišlo mi nedůstojné, že už umělecké dílo vykukující z křoví není téměř vidět. Nechala jsem tedy kolem plastiky, která byla instalována v roce 1981 a oslavila čtyřicet let, odstranit přerostlá křoviska a sochu nasvítit,“ uvedla náměstkyně primátora Petra Melčová. „Růže z Lidic teď může být důstojnou připomínkou faktu, že v roce 2022 uplyne osmdesát let od takzvané druhé heydrichiády, období nacistického teroru po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, jehož zrůdným důsledkem bylo i vypálení nedaleké obce Lidice v červnu 1942. A to samozřejmě není jediné velice smutné osmdesátileté výročí z 2. světové války, které si letos připomeneme, třeba i u Růže z Lidic,“ doplnila náměstkyně.

Na Růži z Lidic pracoval v letech 1968 až 1972, kdy se, nešťastný z událostí roku 1968, uzavřel na rodinné chalupě v Petrovicích na Příbramsku. Z předchozí realistické tvorby jako kdyby v tomto díle nic nezbylo, v bronzu a železe se tak objevují abstraktní tvary typické pro 60. léta. Bylo realizováno pro Dům československo-vietnamského přátelství v Haiphongu (1987). Dnes jeho varianta z tombakového plechu stojí na sídlišti Sítná II. V tomto roce ji jako významnou památku města označí informační deska.

Miloš Zet studoval na Státní odborné keramické škole v Bechyni, Škole umění ve Zlíně, Akademii der bildenden Künste ve Vídni a po válce na Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů Karla Pokorného, Jana Laudy a Otakara Španiela. Zabýval se monumentální figurální tvorbou a sochařským portrétem, ale i pracím pro architekturu. Jeho známou plastiku Mládí (1963) jsme mohli do roku 2018 vidět před Starým purkrabstvím na Pražském hradě, socha s názvem Schoulená zase zdobí nádvoří paláce Platýz na Národní třídě v Praze.

Číst 1206 krát

3 komentáře

 • Odkaz Komentáře Zack 17. kvě 2024 17:30 napsal(a) Zack

  Secure your sensitive information with a VPN that offers secure tunnels for your online activities. Browse with confidence, knowing your data is secured.

  See Offers -> https://bit.ly/secure-your-internet-connection

 • Odkaz Komentáře Margarito 16. kvě 2024 14:23 napsal(a) Margarito

  După multe căutări, am descoperit niște oferte care pur și simplu nu pot fi ignorate! Nu puteam să le păstrez doar pentru mine. Aruncă o privire și pregătiți-vă pentru aventura vieții voastre!

  Află mai multe despre oferta aici – o recomandare valoroasă! https://cutt.ly/oferte-de-nerefuzat

 • Odkaz Komentáře PeterUrgek 13. kvě 2024 08:29 napsal(a) PeterUrgek

  Абсолютно свежие новинки подиума.
  Исчерпывающие новости самых влиятельных подуимов.
  Модные дома, лейблы, haute couture.
  Лучшее место для стильныех людей.
  https://breakmoda.ru/

Zanechat komentář