Středočeský kraj - Středočeští policisté prochází školeními a specializačními kurzy, díky kterým dokáží v terénu zvládnout i "mimopolicejní" činnosti. Kromě např. poskytování první předlékařské pomoci či ovládání automatických externích defibrilátorů (AED) se nyní učí záchranu na vodě. S létem a prázdninami dochází velmi často k situacím, kdy jde lidem ve vodě o život. Pokud budou poblíž středočeští policisté, mohou i oni pomoci.
Školní policejní středisko v Sadské, pod vedením Petry Hofmanové, zajišťuje pro policisty Krajského ředitelství policie Středočeského kraje celou řadu činností potřebných pro výkon jejich služby. Probíhá zde základní odborná příprava nově nastoupivších policistů, připravují se zde a absolvují služební zkoušky, taktické výcviky, střelecká příprava, náborové kempy. Policisté se zde také vzdělávají v taktické medicíně – v první pomoci, používání AED (automatické externí defibrilátory).
Současně zde probíhají i různé kurzy, které reflektují na nové metody a postupy v policejní práci, jako např. pilotní škola, která je v republice ojedinělá a v rámci které se policisté učí ovládat bezpilotní prostředky (drony), které jsou ve středních Čechách mimo jiné využívané i při dokumentaci dopravních nehod.
Jedná se o širokou škálu činností, kterými toto policejní vzdělávací středisko pokrývá vše, co souvisí s výkonem policejní práce. A v současné době probíhá ve školním policejním středisku další ojedinělý kurz – policisté se v rámci specializačního kurzu učí zachraňovat osoby ve vodě.
"Obsahem kurzu byly zásady bezpečnosti pro záchranu na tekoucí vodě, záchrana ze břehu pomocí tzv. házečky, sebezáchrana, záchrana z válce, lanové techniky, záchrana upoutaným plavidlem, ale také záchrana a transport postiženého k ošetření. Kromě nácviku jednotlivých technik záchrany a sebezáchrany se instruktoři učili i v modelových situacích simulujících ty skutečné," uvedla Petra Hofmanová.