Kladno - Na posledním jednání kladenských zastupitelů primátor Milan Volf ujistil občany města, že teplo se zdražovat nebude, a že město připravuje dohodu s Teplárnou Kladno, která by měla zajistit dodávky na několik dalších let. Město údajně připravuje náhradní plynový zdroj, což by ovšem pro odběratele výrazné navýšení ceny tepla do budoucna i tak znamenalo.
Za stávajících podmínek teplárna dodává městu teplo za cenu, která je nadále neudržitelná. Ročně Teplárna Kladno podle vyjádření z listopadu loňského roku doplácí na výrobu tepla desítky milionů korun, především kvůli vysoké cenně emisní povolenky.
Protože se s městem dodavatel tepla na navýšení ceny zatím nedohodl, oznámil už v závěru loňského roku, že s výrobou tepla končí na jaře roku 2026. Dává tím městu šanci na pořízení vlastního náhradního zdroje. Ačkoliv primátor Milan Volf zastupitele ujistil, že teplo bude teplárna nadále dodávat, zatím nemají jednání mezi městem a teplárnou pro obě strany přijatelný výsledek. Podle generálního ředitele Teplárny Kladno Michala Honse sice jednání se společností TEPO potažmo s městem o navýšení ceny, která by pro teplárnu byla udržitelná, pokračují, ale k dohodě stále nedošlo.
„Ačkoliv se velmi intenzivně snažíme s TEPO komunikovat, vysvětlujeme, ukazujeme reálná data a usilujeme o dohodu, k žádné dohodě v tuto chvíli nedošlo. Teplárna nadále prodává společnosti TEPO teplo za téměř poloviční cenu, než jakou zaplatí koncoví odběratelé. Pokud by se dokázalo město vzdát malé části své marže, kterou na teple má, nemusely by se nové podmínky v koncové ceně nijak zásadně odrazit. Nabízíme městu také pomoc s hledáním variant náhradního zdroje pro dobu, kdy už se uhlí dále k výrobě tepla využívat nebude. Máme připraveno několik možných variant, jak situaci s výrobou tepla vyřešit, ale bez nalezení společné dohody o ceně tepla je nelze realizovat. Rozhodně ale odmítám tvrzení, že město vydíráme, nebo snad dokonce že výrobu tepla potřebujeme zachovat, abychom měli odbyt pro uhlí z lomů na Mostecku. Absurdní je tvrzení, že se jedná o limity těžby. Lom ČSA, kde se v dávné minulosti o limitech těžby jednalo, je už téměř vytěžen a probíhá tu pouze sanační těžba. Těžba v tomto lomu končí. Ve druhém lomu skupiny Sev.en Česká energie Vršany, je zásoba uhlí na desítky let a žádné limity zde stanoveny nebyly. Uhelné velkolomy jsou velmi sofistikované a náročné provozy a mají vysoké fixní náklady, které vyplývají z technologií, energetických požadavků a dalších významných položek jako jsou například mzdové náklady. Aby jim fungovala ekonomika, musí mít zajištěný dostatečný odběr uhlí. Poptávka zajišťovaná pouze teplárnami, nebo závodními energetikami či domácnostmi by bohužel byla nedostatečná. Buď tedy budou doly dodávat i do velkých elektráren, nebo budou muset ukončit těžbu. Na výrobě tepla v Teplárně Kladno těžba v hnědouhelných lomech skupiny pramálo závisí. Ohradit se musím také proti tomu, že teplo je pouze odpadní produkt při výrobě elektrické energie. Není tomu tak. Teplo dodávané pro potřeby TEPO opravdu nemá parametry odpadního tepla. Jak již několikrát zaznělo, teplo je potřeba vyrábět a dodávat 365 dní v roce, a to právě i v době, kdy cena elektrické energie klesá k nule a celé to ekonomicky se stávající cenou za GJ tepla nefunguje, protože stávající technologie instalovaná v teplárně neumožňuje vyrábět pouze teplo bez současné výroby elektrické energie. Souhlasím ale s primátorem Milanem Volfem v tom, že vzájemná dohoda je o chtění obou stran. Teplárna Kladno se o dohodu opakovaně snaží už více než rok,“ komentoval vystoupení primátora Kladna na jednání zastupitelstva města generální ředitel teplárny Kladno Michal Hons.
Jednání mezi společnosti TEPO, městem Kladno a Teplárnou Kladno dál pokračují. Výsledek zatím není, ale pro všechny zúčastněné je nejzásadnější, aby obyvatelé Kladna nezůstali bez tepla.