K období Velikonoc patří kromě tradic a hodování také velikonoční trhy a ve středních Čechách i mnoho pořádaných akcí. Letošní nabídka velikonočních akcí plných ukázek tradičních zvyků, řemeslných výrobků a jarní atmosféry je bohatá. Skanzeny seznamují s tím, jak sváteční období prožívali naši předkové. Vyzkoušet si pletení pomlázky, zdobení vajíček i pečení jidášů mohou návštěvníci například v Hornickém domku, součásti Hornického muzea Příbram. Na mnoha místech se pořádají výstavy a tvořivé dílny. Ve velkém se Velikonoce budou slavit při akci Knížecí Velikonoce na Křivoklátě. Na trhy lze vyrazit například do Poděbrad.
S tím, jak slavili Velikonoce naši předkové, seznamuje Muzeum lidových staveb v Kouřimi při svých národopisných programech. Bílou sobotu doprovodí tradiční chození s Jidášem, Boží hod velikonoční tradiční koulení vajec. Ukázky zvyků a rukodělných činností přímo v autentickém prostřední chalup a dvorků připravil také skanzen ve Vysokém Chlumci, a to ve dnech 14.-17. dubna.
Za velikonoční náladou a inspirací lze vyrazit do Příbrami a poboček místního Hornického muzea. V Muzeu zlata Nový Knín proběhne 17. dubna prodejní výstava výrobků spojených s Velikonocemi, doplněná výstavou historických velikonočních dobových pohlednic. Již tradiční akce s názvem Velikonoce v hornickém domu se odehraje na Březových horách. Příchozí budou mít ve dnech 14.-17. dubna příležitost seznámit se s podobou velikonočních svátků v hornické domácnosti na počátku 20. století. Vše doprovodí vůně pečiva, lidové popěvky, tradiční výzdoba i um tvůrců lidových řemesel.
Ve velkém se bude slavit 15.-17. dubna na královském hradě Křivoklát, kde se odehrají Knížecí Velikonoce. Již tradičně jsou spojeny s pestrým programem pro celou rodinu a širokou nabídkou zboží na velikonočním jarmarku. Letošní novinkou bude vystoupení Dámy v sedle, opakované každý den.
Výběr velikonočních akcí ve středních Čechách je velmi pestrý. V Hulicích ve Včelím světě si zájemci mohou 15.-16. dubna namalovat kraslice včelím voskem. Tvořivý bude 15. duben také v Dobrovických muzeích, kde se uskuteční dílničky tradičního malování kraslic i netradičními technikami. V Huti František v Sázavě bude 16. dubna možné vyzkoušet si rytí a malování skleněných vajíček a mnoho dalšího, uskuteční se i velikonoční trh. Velké velikonoční trhy se odehrají od 15. do 17. dubna také na Jiřího náměstí v lázeňském městě Poděbrady.
Jarní rituály čekají 16.-17. dubna v Levandulovém údolí v Chodouni. O tradicích a zvycích se tam návštěvníci dozvědí na jarní stezce pro dospělé i děti. Na hradě Týnec nad Sázavou je velikonoční program připraven na 17. dubna. Velikonoce u Thurn Taxisů na velikonočně vyzdobeném zámku Loučeň v podobě speciálních velikonočních prohlídek se konají téměř po celý měsíc až do 24. dubna.
V době Velikonoc se ve středních Čechách odehraje také řada akcí, které sice se svátky přímo nesouvisejí, ale mohou být skvělým tipem k jarnímu výletu. „Na Kolínské řepařské drážce o Velikonocích opět vyjedou vlaky tažené parní lokomotivou. Na Hradě Okoř zase Velikonoce oslaví královským rytířským turnajem,“ dodává Jakub Kulhánek, vedoucí marketingu Středočeské centrály cestovního ruchu.