Vedení středočeské policie převzalo cenu za projekt, který snižuje sekundární viktimizaci zvlášť zranitelných obětí v průběhu celého trestního řízení - Pol Pointy obsadily v rámci národního kola Evropské ceny prevence kriminality druhé místo.
V závěru roku 2022 se v Kongresovém centru v Praze konala Konference nejlepší praxe, která byla spojena s Evropskou cenou prevence kriminality. Jejím tématem byla „Práce se zvlášť zranitelnou obětí trestné činnosti“.
Konference, kterou pořádal Odbor prevence kriminality Ministerstva vnitra české republiky v čele s ředitelem odboru a současně předsedou EUCPN Michalem Barboříkem, který byl jejím zahajovatelem, se zúčastnili policisté a přednášející z Čech, Slovenska, ale i z Belgie, Francie, Švédska, Estonska, Španělska, Dánska, Maďarska, Portugalska, Německa, Rumunska, Nizozemí, Chorvatska,Lotyšska či Litvy, spojovalo jediné téma – zvlášť zranitelné oběti a práce s těmito rizikovými skupinami.
V rámci jednotlivých výstupů představovali přednášející zkušenosti a osvědčené postupy práce s těmi nejranitelnějšími oběťmi, zejména v oblasti jejich včasné identifikace při spáchání trestného činu, jak předejít jejich sekundární viktimizaci a reviktimizaci a jak zvýšit motivaci a důvěru zvlášť zranitelných obětí oznamovat protiprávní jednání, které je na nich pácháno, orgánům činným v trestním řízení.
POL POINT asistovaná digitální služba se umístil na druhém místě v rámci národního kola Evropské ceny prevence kriminality.
V rámci „Konference nejlepší praxe“ byly také vyhlášeny a následně představeny tři nejúspěšnější projekty nominované do národního kola Evropské ceny prevence kriminality zaměřené na pomoc a práci se zvlášť zranitelnými oběťmi. Mezi prvními třemi se umístil na druhém místě projekt Krajského ředitelství policie Středočeského kraje – POL POINT asistovaná digitální služba – videokonferenční systém, který je mimo jiné zaměřen také na zvlášť zranitelné oběti trestných činů, snížení jejich sekundární viktimizace a ochranu v procesu trestního řízení.
Jak konkrétně Pol Pointy obětem pomáhají.
Asistovaná služba POL POINT umožňuje komunikaci oběti s orgány činnými v trestním řízení v průběhu celého trestního řízení, aniž by oběť vstoupila do budovy policie nebo soudu, zejména v případech, kdy zvlášť zranitelná oběť se krátce po činu rozhoduje, zda má podat trestní oznámení, přičemž je mnohdy ovlivněna předsudky, mýty a strachem z odsouzení okolí, ale i obavou z procesu trestního řízení, z opakovaných výslechů, z osobního setkání s pachatelem v průběhu řízení, z obavy při veřejném jednání před soudem, a podobně. Toto vše dokáží eliminovat POL POINTy, které jsou dostupné jako bezobslužná místa samostatně přístupná v policejních budovách, nebo samostatná místa v budovách obecních/městských úřadech. Oběť se ale může připojit ale i z vlastního počítače a z místa pro ni bezpečného.