Oblastní nemocnici Kladno se úspěšně daří čerpat dotace z evropského programu REACT. V 1. etapě tohoto programu dosáhla na prostředky ve výši přes 63 milionů. Největší část, a to více než 33 milionů, byla použita na nákup nejmodernějšího vybavení pro Gastroenterologické a endoskopické centrum.
„Díky dotaci jsme mohli pořídit soubor endoskopického vybavení, které je špičkou ve svém oboru a v České republice jsme jednou z mála nemocnic, která touto nejnovější technikou disponuje,“ uvádí předseda představenstva Oblastní nemocnice Kladno Jaromír Bureš.
Vybavení čítá například nové kolonoskopy na vyšetření tlustého střeva, z toho dva dětské, lateroskopy k vyšetření žlučových cest, endosonograf – přístroj na vyšetření slinivky břišní, který dokáže zobrazit jak obraz endoskopický, tak sonografický najednou.
„K dispozici máme také nové sušící skříně pro endoskopy, obrazovky ve velmi vysokém rozlišení 4K, což je srovnatelné s obrazem pod mikroskopem. Práci nám také velmi usnadňuje nová myčka na endoskopy, která sama dezinfikuje přístroje, a sestrám tak odpadá tato starost a mohou se věnovat jiným činnostem. Veškeré přístroje jsou také navzájem kompatibilní,“ popisuje vedoucí lékařka gastroenterologického a endoskopického centra Helena Hlavová.
Centrum se zabývá diagnózou a léčbou onemocnění zažívacího traktu, žlučových cest, jater a slinivky břišní. Pečuje jak o hospitalizované, tak o ambulantní pacienty, poskytuje nepřetržitou 24 hodinovou urgentní endoskopickou službu. „V rámci pracoviště zde podáváme biologickou léčbu pacientům s nespecifickými střevními záněty a zabýváme se prevencí kolorektálního karcinomu. Bohužel však počet nádorových onemocnění narůstá,“ doplňuje Hlavová.
Dalšími položkami, které kladenská nemocnice z dotace pořídila, byla například elektrická lůžka pro oddělení ARO a JIP nebo rentgenové přístroje. V druhé etapě tohoto evropského dotačního titulu by mohla získat až 47 milionů korun, za které plánuje nakoupit plicní ventilátory, artroskopické věže, operační stůl nebo skiagrafickou věž.