Vedení Středočeského kraje vzhledem ke kritické situaci v oblasti nedostatku kapacit základních škol opětovně požaduje po vládě, aby uvolnila dostatečné množství finančních prostředků a obnovila dotační programy, které obce využijí pro navýšení vzdělávacích kapacit ve svých lokalitách. Desítky obcí zvládly letos situaci samy, avšak upozorňují na velké problémy v příštích letech. Například v Sulicích se budou z důvodu nedostatku kapacit žáci vzdělávat v zateplené jurtě na zahradě školy.
Obce ani kraj nedisponují takovými prostředky, aby situaci mohly bez pomoci státu zvládnout. Stávající dotační programy jsou nevyhovující a nereflektují aktuální situaci. „S nárůstem počtu obyvatel se neustále zvyšuje vnitřní dluh, který ohledně kapacit škol máme. Žádáme proto, aby problém intenzivně začala řešit vláda. Obce jsou schopny se o školu postarat, ale k financování stamilionových nákladů na rozšíření nebo výstavbu nových prostor nemají prostředky. Stejně jako obce je i kraj ochoten se na financování spolupodílet, není však možné hradit kompletní náklady z obecní či krajské pokladny. Nyní v sulické základní škole vidíme, co reálně hrozí, pokud obce nebudou mít možnost stavět nové školy či rozšiřovat stávající kapacity,“ uvedla při otevření zahradní jurty v zahradě školy, kde bude částečně výuka probíhat, hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková.
Situace ve Středočeském kraji se odráží také při zápisech do prvních tříd, kdy v mnohých oblastech docházelo k losování žáků (například Brandýs nad Labem, Strančice, Mukařov, Průhonice, Zdiměřice, Úhonice, Český Brod, Ořech, Mladá Boleslav, Český Brod, Tismice, Kladensko). „Dětem, které neměly to štěstí být vylosovány, jsou pak určeny školy v čím dál větších dojezdových vzdálenostech. Na Praze-východ se mnohdy dostanou do 1. třídy na nejbližší školu, která je 40 kilometrů daleko. Situaci komplikuje také takzvaná zápisová turistika, kdy rodiny s dětmi se kvůli získání místa v preferované škole fiktivně stěhují do její spádové oblasti a za pár měsíců se z tohoto trvalého pobytu zase odhlásí,“ vysvětluje krajský radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha.
Z důvodu nepříznivých podmínek intenzivně hledají starostové obcí a ředitelé škol nová místa, kde je možné žáky vyučovat. Netradiční výuka v zateplené jurtě bude probíhat ve středočeských Sulicích. „Dostupné kapacity v budově jsme již neměli, navíc provizorní třídy máme také v jídelně či tělocvičně. Z tohoto důvodu jsme přistoupili k řešení v podobě vybudování zatepleného stanu, takzvané jurty, na zahradě školy. Projekt na dostavbu nové budovy s kapacitou 240 žáků, tělocvičnou, kuchyňským provozem a jídelnou máme připraven. Náklady na dostavbu a zvýšení kapacity Základní školy Sulice se pohybují v současné době v řádu 280 milionů korun. S obecním rozpočtem ve výši okolo 50 milionů ročně a investičními možnostmi tohoto rozpočtu ve výši přibližně 12 milionů, nejsme schopni bez pomoci státu realizovat,“ uvedl Petr Čuřík, starosta obce Sulice, která je zřizovatelem místní základní školy.
Hejtmanka Petra Pecková již v polovině června osobně předala premiérovi Výzvu starostů k podpoře navyšování kapacit základních škol. Dokument, který podepsala zhruba stovka představitelů středočeských obcí, vyzývá vládu, aby dlouhodobými dotačními programy a změnou legislativy podpořila kroky, které povedou ke zvyšování kapacit základních škol. S žádostí o řešení situace se včera hejtmanka Pecková dopisem opětovně obrátila na premiéra Fialu. „Vláda situaci nevyřešila a žádné uspokojivé řešení není realizováno, proto jsem se opět na pana premiéra obrátila. Peníze reflektující situaci taktéž poskytnuty nebyly, jelikož se jedná o stále stejný objem peněz schválený před lety, se kterým se pracuje, ačkoliv ceny za výstavbu významně vzrostly,“ uzavírá hejtmanka Pecková.