Mezinárodní den žen se stal oficiálním svátkem v roce 1975, kdy byl uznán organizací OSN a jako svátek jej přijaly vlády zemí celého světa. Historie tohoto svátku se však začala psát mnohem dříve a je poznamenána velkou tragédií.
Vše začalo stávkou amerických žen v roce 1957. Tehdy dělnice, pracující ve velkých textilních továrnách, nechtěly dál snášet těžké pracovní podmínky a začaly bojovat o jejich zlepšení. Začaly vznikat odborové svazy, mezi nimi i liga žen, tedy Women´s Trade Union League, která v roce 1908 zorganizovala stávku v jedné z textilních továren v New Yorku. Stávka však dopadla tak, že většina žen přišla o práci. To však nebylo vše. Došlo totiž k požáru budovy, která měla pouze falešné požární východy a navíc uzamčený hlavní vchod. Mnoho žen, uzavřených v budově plné hořlavin, tehdy zahynulo. Tehdy se poprvé podařilo ženským aktivistkám docílit určitých změn v americkém pracovním právu.
Ve stejnou dobu, týden před zmiňovanou tragedií, proběhly první oficiální oslavy Mezinárodního dne žen v Německu, Rakousku a Dánsku. V Rusku se slavil tento svátek poprvé v roce 1913. Teprve později byl Mezinárodním dnem žen vyhlášen právě 8. březen.