Středočeskému kraji se podařilo zajistit další invalidní vozíky pro Krajská asistenční centra pomoci Ukrajině. Pět vozíčků zamíří do KACPU Praha, další tři budou k dispozici centrům ve středních Čechách.
„Do středočeských asistenčních center už zamířilo přes dvacet tisíc lidí, v tom pražském odbavili zhruba 70 000 uprchlíků. Mnoho z nich je seniorů, nebo mají zdravotní handicap, někteří jsou vyčerpaní po dlouhé cestě, nebo nemocní. Invalidní vozík je pro ně vítanou pomocí pro pohyb v centru, kde potřebují vyřídit nutné úřední záležitosti. Díky mladoboleslavské nemocnici se nám podařilo rychle sehnat dalších osm repasovaných vozíků, které jsme předali Českému červenému kříži,“ vysvětlil náměstek hejtmanky pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík.
Vozíky jsou k dispozici jak v pražském KACPU, případně si je mohou vyžádat ta středočeská – v Kutné Hoře, Příbrami a Mladé Boleslavi. Zdravotní pomoc a asistenci v centrech pomoci pro uprchlíky zajišťuje právě Český červený kříž. „Pro naše lidi je to samozřejmě ulehčení práce. Díky vozíčku mohou s nemocným či handicapovaným člověkem pohodlně navštívit všechna úřední stanoviště v asistenčním centru, případně je přepravit k sanitce, pokud jejich stav vyžaduje ošetření v nemocnici nebo hospitalizaci. Už se nám i stalo, že si někdo vozík vypůjčil na delší dobu, takže když budou k dispozici záložní, budeme rádi,“ uvedl Michal Tasch z Českého červeného kříže.
Do krajských asistenčních center míří v posledních dnech menší počet odbavovaných uprchlíků, přesto je stále zapotřebí zajistit základní vybavení. Třemi středočeskými Krajskými asistenčními centry pomoci Ukrajině (KACPU) v Kutné Hoře, Příbrami a Mladé Boleslavi prošlo od počátku fungování již 21 924 osob. Společné KACPU Středočeského kraje a hlavního města v pražském Kongresovém centru odbavilo od počátku fungování již 70 626 osob. Během tohoto týdne bude pražské centrum přestěhováno na novou adresu do vysočanského areálu bývalé Komerční banky, který poskytla pro tyto účely společnost Central Group.