Nová expozice tropického skleníku doplňuje otevřený pavilon Latinská Amerika. Návštěvníci tam mohou pozorovat v podmínkách tropického lesa s jezírkem čtyři nové druhy plazů. Ty zanedlouho doplní i opeřenci z jihoamerického kontinentu.
Do nového pavilonu Latinská Amerika návštěvníci několik měsíců chodili kolem „záhadné“ části, která byla doposud obehnána zábranami. Nyní už je jasné, co chovatelé a členové technického úseku poslední týdny usilovně připravovali. „Drápkaté opice a mary slaništní nově doplňuje biotop tropického pralesa se čtyřmi druhy plazů. A nezůstane jen u toho,“ jak říká kurátor Jiří Marek. „Plánujeme v dohledné době expozici doplnit o tangarovité pěvce, kteří rovněž spadají do zoogeografické oblasti Jižní a Střední Ameriky. Díky svému menšímu vzrůstu sem perfektně zapadnou.“
Nově otevřený skleník je osazen rostlinami z Jižní a Střední Ameriky. „Snažili jsme se dodržet původ rostlin tak, aby odpovídal regionu a docílit tak co největší autenticity. Časem se rostliny rozrostou a expozice bude ještě více zelená, což se bude jistě líbit jak jejím obyvatelům, tak i návštěvníkům,“ doplňuje Marek.
Aktuálně můžete na stěnách skleníků zahlédnout zvláštní leguánovité ještěry anolise jeskynní. Ti pocházejí z Kuby, kde obývají okolí vápencových jeskyní. Kvůli životu v temném prostředí je jejich pigment redukován a není tak snadné je v členitém skleníku objevit. Především děti tak čeká mnoho zábavy při pokusech o jejich spatření. Naopak dominantou jsou jistě bazilišci zelení. Tito velcí ještěři dorůstají necelý metr a velkou část z toho tvoří dlouhý ocas. Perfektně šplhají a rádi tráví čas na větvích nad vodní plochou. Mimochodem, pokud se cítí ohroženi, dokážou vyvinout neskutečnou rychlost, díky které doslova přeběhnou i přes vodu. Proto se jim anglicky říká „Jesus Christ lizard“. Třetím ještěřím obyvatelem skleníku je polychrus mramorovaný. Jeho zbarvení sestává z mnoha odstínů různých barev, podobně jako u chameleonů. Jedná se o opravdový unikát, protože tento druh byste v jiných českých zoo hledali marně.
Uprostřed skleníku je krásné jezírko. V něm se s oblibou koupe klapavec mexický, který je největším zástupcem své čeledi. Tento druh pochází ze Střední Ameriky, kde obývá menší vodní toky a jezírka, v nichž hledá jakoukoli potravu, kterou může svými mohutnými čelistmi zpracovat, různé druhy bezobratlých, menší rybky nebo dokonce mršiny. Stejně jako v případě polychruse, i klapavce najdete pouze v Zoo parku Zájezd.