ČR – Používáte prací prášek pouze na praní prádla? Vyrobit z něj lze si z něj odstraňovač skvrn. Dá se však využít i v jiných případech?
Smícháte-li čajovou lžičku pracího prostředku s několika litry horké vody, vznikne roztok, který přiměřeně zvládne odstranit drobné nečistoty a méně odolné skvrny od potravin.
Potřít pracím prostředkem odolné skvrny na oblečení před samotným praním je tedy skvělý způsob, jak se jich zbavit bez speciálního odstraňovače skvrn. Jednoduše naneste a nechte působit nejméně 10 minut, poté vložte oblečení do pračky. Tento postup funguje i na stopy po červeném víně nebo kávě.
Jak je to s mytím podlah? Oproti používání čističe určeného na mytí podlah však neušetříte. Kromě toho nelze spolehlivě doporučit používání pracího prostředku na všechny typy podlah, protože na ně není určený a může je poškodit.
Zatímco vytírání podlah pracím prostředkem částečně funguje, při čištění koberců se to ale neosvědčilo. Jakékoli rady online, které doporučují přidat prací prostředek do stroje na čištění koberců, je lepší ignorovat, protože vytváří příliš mnoho pěny a může spotřebič poškodit. Mnohem účinnější je speciální produkt na koberce.
Často se prací prostředek doporučuje k čištění čalounění. Jde sice o účinnou metodu, ale je nutné předem zjistit na málo viditelném místě, zda prostředek neškodí čištěnému materiálu, a pak se snažit nábytek při čištění nepromočit. K aplikaci stačí půl lžičky pracího prostředku na 1-2 l teplé vody a měkká houbička. Je to nákladově efektivnější a šetrnější k životnímu prostředí než používání značkového osvěžovače tkanin.
A pozor! Prací prostředek je velmi nevhodný pro čištění běžných povrchů v koupelně nebo kuchyni a mohl by je dokonce poškrabat! V testech si roztok vody a pracího přípravku sice poradil s rozlitými potravinami, zubní pastou a zbytky mýdla, ale kvůli absenci nebo nedostatku dezinfekčních látek většina pracích prostředků nezničí bakterie. Nemáte-li po ruce speciální výrobek, je podstatně vhodnější volbou prostředek na mytí nádobí.