ČR - Cyklistická GPS navigace nabízí řadu výhod, jde ale o poměrně drahé zařízení. Cyklisté ovšem mohou k navigaci snadno použít také mobilní telefon. Nabízíme vám srovnání obou řešení od belgické spotřebitelské organizace Test-Achats.
Navigační zařízení na kolo je poměrně robustní a dobře odolává nárazům, je navíc koncipováno tak, aby mu neuškodil ani silný déšť. Většina těchto produktů zaznamenává řadu dat, což umožňuje používat GPS k lepšímu rozboru trasy či jízdy a zlepšení výkonu. Cyklistickou GPS lze propojit s externími senzory, jako je monitor srdečního tepu, senzor měřící frekvenci šlapání, wattmetr nebo varování na vozidla za kolem.
Pro cyklisty, kteří jezdí raději mimo vyznačené trasy, je užitečná funkce „trackback“, která je navede zpět do výchozího bodu. Většina systémů umožňuje zahrnout do trasy křižovatky nebo konkrétní body, jako jsou restaurace, hotely, kavárny, zajímavá místa, ale také cykloservisy nebo nemocnice. Mapové pokrytí je velmi široké a nejnovější modely mají dodatečné mapy zdarma. Při odchýlení z původní trasy se GPS přizpůsobí a trasu operativně upraví.
Hlavní nevýhodou cyklistického GPS zařízení je vysoká cena, zejména u pokročilejších modelů s lepší GPS, větší baterií a doplňkovými funkcemi. Doplňkové senzory (např. snímač tepové frekvence či senzor frekvence šlapání) jsou také dražší. Displej je navíc poměrně malý, což může být nevýhoda při sledování trasy za jízdy. Ve srovnání s navigačními funkcemi chytrého telefonu je displej cyklistické GPS navigace opravdu malý, rozlišení je nižší a často není dotykový.
Chytrý telefon má rovněž vestavěnou GPS, nabízí velkou obrazovku a kromě standardních aplikací typu Google Maps nebo Apple Maps existuje mnoho dalších aplikací navržených speciálně pro cyklisty, například Komoot, BikeMap nebo Naviki. Některé funkce jsou samozřejmě placené, ale náklady nejsou příliš vysoké. Navíc lze přes bluetooth snadno připojit externí senzory, jako jsou měřič srdečního tepu, sportovní hodinky nebo měřič energie. Výhodami chytrého telefonu pro cyklistickou navigaci jsou nižší cena, poměrně velká obrazovka, možnost vypočítat polohu nebo rychlost a velký výběr aplikací pro cyklisty.
Oproti cyklistické navigaci však chytrý telefon spotřebuje více energie a provozní doba je proto kratší. Smartphone je méně robustní než cyklistická GPS a riziko poškození při pádu je vyšší. Naštěstí si lze pořídit ochranné prvky. GPS v telefonu bývá méně přesná než u navigace a barometrický výškoměr je méně přesný. Některé externí senzory nemají bluetooth, nýbrž pouze ANT+, což je bezdrátová technologie, která není dostupná na smartphonech. (Zdroj dTest)