ČR - Spalničky jsou vysoce nakažlivá nemoc, která může ve vážných případech mít nepříjemné komplikace. Jak se před spalničkami chránit, na jaké příznaky si dát pozor a jak se při onemocnění chovat, shrnula britská spotřebitelská organizace Which?
Spalničky jsou extrémně infekční virové onemocnění, které se šíří kapénkami. Infekce se projevuje nejdříve příznaky podobnými běžnému nachlazení, jako je rýma, ucpaný nos, kýchání a kašel. Může docházet k otoku, zarudlosti očí a světloplachosti. Horečka může dosáhnout hodnot okolo 40 °C. V ústech se na vnitřní straně tváří tvoří malé bílé skvrnky. Typická červená skvrnitá vyrážka na těle se může objevit až čtvrtý den po vypuknutí nemoci. Začíná nejčastěji v oblasti obličeje, obvykle za ušima a podél linie vlasů, pak se rozšiřuje na zbytek těla. Na rozdíl od jiných dětských nemocí, jako jsou plané neštovice, spalničková vyrážka nesvědí. Na tmavší pleti může vypadat o něco hůře, protože je hnědší nebo rudější a bývá výraznější.
Světová zdravotnická organizace (WHO) označila spalničky za jednu z nejvíce nakažlivých infekcí na světě. Je v průměru pětkrát nakažlivější než covid-19. Proto je nutné, aby byl nemocný izolován. Máte-li podezření, že jste se vy nebo vaše dítě nakazili spalničkami, nestýkejte se s jinými lidmi nejméně čtyři dny od začátku vyrážky.
Proočkovanost proti spalničkám ve Velké Británii je podle Which? nejnižší za posledních deset let – zhruba každé desáté předškolní dítě před nimi není chráněno. Spalničkami ovšem trpí také stále větší počet dospívajících a mladých dospělých. Agentura pro zdravotní bezpečnost Spojeného království (UKHSA) vyzvala univerzitní studenty, aby se poradili s praktickým lékařem ohledně očkování proti spalničkám, ale také proti meningitidě. Statistiky ukazují, že po dětech do jednoho roku jsou nejčastěji hospitalizováni právě osoby okolo 25 let.
Pro novorozence, neočkované těhotné ženy, starší osoby a osoby s oslabeným imunitním systémem mohou být spalničky velmi nebezpečné. Jedno z pěti dětí je hospitalizováno a každé patnácté má komplikace, jako je meningitida nebo sepse. Ke komplikacím spalniček patří také zápal plic, encefalitida (zánět mozku), ztráta zraku, křeče. Spalničky mohou způsobit potrat, porod mrtvého dítěte nebo předčasný porod. Ve vzácných případech může léta po uzdravení vypuknout sklerotizující panencefalitida (SSPE), která způsobuje progresivní destrukci centrálního nervového systému, demenci, ztrátu motorické kontroly, epilepsii a smrt.
Ačkoli se první dávka vakcíny proti spalničkám běžně podává ve 12–13 měsících a druhá ve 3–4 letech, lze ji použít kdykoliv během života a nikdy na ni není pozdě.
Spalničky jsou virové onemocnění, proto jej nelze léčit, lze pouze mírnit symptomy. Odpočívejte, abyste tělu umožnili bojovat s infekcí. Hodně pijte, abyste se vyhnuli dehydrataci způsobené horečkou. Užívejte léky proti bolesti a na snížení horečky. Jemně odstraňujte krusty, které se tvoří u očí, a pokud jsou oči citlivé, ztlumte osvětlení. Příznaky obvykle do týdne zeslábnou, ale pokud se váš stav zhorší a zaznamenáte dušnost, léky nezabírají na horečku nebo jste dezorientováni, zavolejte záchranku nebo navštivte pohotovost, kde musíte předem nebo ihned po příchodu upozornit na to, že máte spalničky, abyste nečekali s ostatními pacienty a nenakazili je. (Zdroj dTest)