ČR – Dnes, tedy sedmý zářijový den je Mezinárodním dnem čistého ovzduší. Jeho čistotu pravidelně v Česku monitoruje Český hydrometeorologický ústav.
ČHMÚ provozuje více než stovku stanic imisního monitoringu a specialisté z úseku kvality ovzduší se mj. věnují například identifikaci zdrojů znečišťování ovzduší, vyhodnocování krátko- i dlouhodobých dat o kvalitě ovzduší, evidenci emisí, ale třeba i modelování úrovně znečištění. Právě znečištění ovzduší je v současnosti považováno za nejvýznamnější environmentální zdravotní riziko v Evropě.
Pozitivním faktem je, že se kvalita ovzduší v České republice dlouhodobě zlepšuje a loňský rok 2023 byl hodnocen jako nejlepší v historii měření. Koncentrace naprosté většiny znečišťujících látek jsou dnes výrazně nižší než v minulosti.
Největším problémem znečišťování ovzduší u nás zůstává kategorie "domácnosti", v rámci které má nejvyšší podíl vytápění domácností – konkrétně vytápění ve starých kotlech na pevná paliva.
S tím souvisí také spousta opatření, která se právě na tento zdroj zaměřují, například tzv. kotlíkové dotace, které v minulosti usnadnily obměnu starých kotlů, ale třeba i zákon, který před týdnem vstoupil po 12 letech upozorňování v platnost a který zakazuje používání nejproblematičtějších kotlů emisních tříd 1 a 2.
Zda tato opatření pomohla, poznáme během letošní zimní topné sezóny.