Kladno - V Galerii Cyrila Boudy můžete navštívit výstavu o Antonínu Raymondovi.
Výstava je zaměřena na dvě části. Papírové modely významných japonských staveb s popisem tvoří základ výstavy. Druhá část je věnována propojení Raymonda a Kladna.
Na výstavě je nejen pro nejmenší návštěvníky připraveno tvoření - tradiční origami, ale i zdobení připravených vějířů. V případě zájmu o komentovanou prohlídku pro skupiny či školy, prosíme, kontaktujte kurátorku výstavy Gabrielu Havlůjovou (602 668 482).
Antonín Raymond, rodným jménem Antonín Reimann, pocházel z rodiny kladenského židovského obchodníka Aloise Reimanna. V místech jeho rodného domu na jižní straně náměstí starosty Pavla dnes stojí bankovní palác, na jehož nároží zmiňuje někdejšího rodáka pamětní deska. Na Kladně žil do roku 1903. Studoval na kladenské reálce, později na České polytechnice v Praze, kterou dokončil v roce 1909.
V následujícím roce emigroval do Spojených států amerických. Od roku 1916 spolupracoval s Frankem Lloydem Wrightem v jeho kancelářích v Taliesin, v Spring Green a na stavbě Imperial Hotelu v Tokiu v roce 1919. Poté zůstal v Japonsku. V letech 1926 až 1939 v Tokyu také působil jako honorární konzul Československa, tedy až do roku, kdy československá diplomacie a ministerstvo zahraničních věcí ČSR bylo zrušeno po okupaci nacistickým Německem. Exekvatur (konzulské povolení) mu japonskou vládou bylo uděleno dne 11. září 1926 a československý konzulát tak Raymond mohl otevřít již 21. září 1926.
Mezi lety 1939 a 1949 pracoval opět v USA, kde v roce 1945 v New Yorku založil kancelář spolu s dalším českým architektem Ladislavem Lelandem Radem, nazvanou Raymond & L. L. Rado. Po roce 1948 se vrátil do Japonska, kde pracoval do roku 1973. Poté se znovu vrátil do USA.