ČR - Povrch melounů může být kontaminován patogeny, které se při krájení mohou přenést do dužiny a způsobit infekci, upozornil německý Spolkový institut pro hodnocení rizik (BfR). Pro ochranu před nákazou je třeba dodržovat pravidla hygieny a správného uchování.
Mikroorganismy se snadno uchytí na drsnější povrch některých melounových odrůd. Pokud se patogenní bakterie dostanou do kontaktu s dužinou nechlazeného melounu s nízkou kyselostí, během několika hodin se rozmnoží a stávají se tak vážným zdravotním rizikem. V souvislosti s konzumací melounů byla zaznamenána onemocnění způsobená především salmonelou, listériemi a bakteriemi Escherichia coli. Výši rizika onemocnění po konzumaci melounů pro Německo však nelze posoudit kvůli nedostatku údajů, kterých je více v zemích, jako jsou USA nebo Spojené království.
Melouny se mohou dostat do kontaktu s patogeny v různých okamžicích, například kvůli nedostatečným hygienickým opatřením při pěstování nebo následném očištění. Patogeny se mohou na melouny dostat také od infikovaných osob, které s nimi manipulují. Při krájení se bakterie přenášejí na dužinu ze slupky, ale také z nečistých rukou nebo kuchyňských nástrojů.
Aby se minimalizovalo riziko nákazy, dodržujte při krájení melounů za všech okolností základní pravidla kuchyňské hygieny. Ta zahrnují zejména mytí rukou a používání čistých nožů a krájecích prkének. Platí to kdekoliv – v maloobchodních prodejnách, domácnostech, stravovacích podnicích a všech druzích jídelen nebo kantýn. BfR doporučuje krájet melouny pouze v malém množství, které lze prodat do dvou hodin. Spotřebitelé by měli zabalené zbytky melounu uchovávat v chladničce. Není vhodné, aby těhotné ženy a osoby s nedostatečně vyvinutým nebo oslabeným imunitním systémem (kojenci, staří a nemocní lidé) konzumovaly meloun, který byl již rozkrájený skladován po několik hodin při pokojové teplotě.