Mostecko – S napětím sledují obyvatelé měst a obcí kolem areálu ORLEN Unipetrol RPA v litvínovském Záluží vývoj události od nálezu letecké pumy, o němž jsme psali v tomto článku. Nyní vše směřuje k její likvidaci, ke které pyrotechnici přistoupí přímo v areálu chemparku. To vyvolává mezi lidmi obavy. Proto policisté vysvětlují, jak bude proces probíhat.
Pyrotechnické práce v těsné blízkosti i bližším okolí nebezpečné letecké pumy pokračují. Obrovský pomocník při plánování stavby "sarkofágu" – ochranné schránky – je také 3D model, který společně s policejními pyrotechniky modelují hasiči z Generálního ředitelství hasičského záchranného sboru.
„Pyrotechnici mohou také díky záběrům z dronů lépe určit úhel odklonu tlakové vlny, který je třeba nasměrovat správným směrem tak, aby došlo k co nejmenším škodám na majetku chemičky. Už nyní víme, že k řízenému odpalu pumy dojde nejdříve v pátek odpoledne. Avšak sledujeme také meteorologické podmínky, které nám mohou do termínu řízeného odpalu zasáhnout a popřípadě jej také posunout. Chtěli bychom uklidnit obyvatele přilehlých měst a obcí, že výbuch letecké pumy je nijak neohrozí. Na dobu výbuchu rozšíří pyrotechnici bezpečný prostor. Uzávěra se tedy zvětší z 1500 na 2000 metrů. Řidiči budou muset počítat s tím, že dojde k uzavření okolních komunikací, stejně jak tomu bylo ve středu – v době nálezu," informuje Policie ČR.
Evakuováni budou všichni pracovníci chemičky.
„Pyrotechnici dělají maximu proto, aby uzavření prostoru nezdržovali, avšak každá fáze přípravy potřebuje svůj čas. S ohledem na skutečnost, že se v těsné blízkosti pumy mohou pohybovat pouze 3 pyrotechnici, jsou práce zdlouhavé. Tento počet je nastaven z bezpečnostních důvodů. Jak už bylo uvedeno, k výbuchu pumy může dojít v každém okamžiku a pyrotechnici tímto opatřením chtějí minimalizovat případné ztráty na životech," dodává mluvčí Irena Pilařová.
Pyrotechnické práce začaly
Bezpečnostní doba, která byla stanovena od chvíle nálezu na 144 hodin, již uběhla a v avizovaný čas, tedy ve 13 hodin 27. 8. 2024, začaly pyrotechnické práce okolo nebezpečné letecké pumy.
Proč zvolili zrovna tento čas? Pyrotechnici vycházeli při stanovení limitu 144 hodin z použitého časového chemického zapalovače. Ten bezpečně identifikovali v letecké pumě anglické výroby o hmotnosti 500 liber. Zapalovač je velice nebezpečný a při bombardování se nastavoval na 12, 72 nebo 144 hodin. V každém okamžiku však stále může dojít samovolnému nečekanému výbuchu i po uplynutí této doby.
Fáze prací
V první fázi dojde ke stabilizaci letecké pumy. Jelikož se nachází na vyvýšeném šikmém místě, je nutné, aby ji pyrotechnici stabilizovali tak, aby se v průběhu prací nepohnula a nedošlo tím k nežádoucímu výbuchu.
Další fáze obsahuje průzkum okolí nálezu letecké pumy pomocí magnetometru. Tím chtějí pyrotechnici vyloučit výskyt další letecké pumy v bezprostředním okolí, protože v době bombardování závodu byly svrženy stovky až tisíce leteckých pum. Při ničení nálezu by mohlo dojít k dalšímu navázanému nežádoucímu výbuchu. Což by znamenalo velký střepinový a tlakový účinek.
Navazuje stavění tzv. „sarkofágu“ čili ochranné bariéry z Big-Bagů - velkoobjemové vaky s pískem. Důležitým prvkem je také zabezpečení budovy určené k demolici, která se nachází v těsné blízkosti letecké pumy. Budova částečně pohltí tlakový a střepinový účinek, ale pyrotechnici se budou snažit zajisti, aby tyto doprovodné efekty nepronikly budovou a nezpůsobily následnou škodu v prostorách chemičky. S tím jim pomohou nejen pytle s pískem, ale také tzv. „bombdeky“. V poslední fázi zabezpečí pyrotechnici důležité provozy firmy.
Každá fáze potřebuje svůj čas a po ukončení všech kroků mohou pyrotechnici řízeně odpálit nevybuchlou leteckou pumu.
Ochranné pomůcky a technika pyrotechniků
Puma obsahuje zhruba 100 kg výbušniny a žádný speciální oblek, který by pyrotechniky ochránil a zachytil tlakovou vlnu a střepinový účinek, nebyl do dnešního dne vyroben. Z toho důvodu budou pyrotechnici na místě i v těsné blízkosti nálezu pracovat pouze v pracovních rukavicích. Jelikož se pohybují u budovy určené k demolici na sobě budou mít přilbu proti mechanickým nárazům.
Pyrotechnikům pomáhají na místě kolegové z hasičského záchranného sboru - konkrétně HZS Ústeckého kraje, Záchranný útvar HZS ČR z dislokací Hlučín, Jihlava, Zbiroh, HZS podniku Unipetrol. V bezpečném prostoru plní pytle s pískem a připravují je k odvozu. Poskytli také k manipulaci a pohybu v nebezpečném prostoru potřebnou techniku.
Celkově hasiči přivezli 11 speciálních strojů, kterými jsou:
- Cisternové zodolněné stříkačky Titan a Triton, univerzální stroje UDS 214, vyprošťovací automobily VYA 30 a k tomu nákladní automobily pro přepravu materiálu.
- Cisternová zodolněná stříkačka CZS 15 Triton je automobil s balistickou ochranou kabiny, určen pro provádění průzkumu, evakuaci, případně rychlého zákroku v nebezpečných prostorech.
- Cisternová zodolněná stříkačka CZS 40 Titan je čtyřnápravový speciál s balistickou ochranou kabiny, předurčen k hašení požárů v nebezpečných prostorech. Vybaven nádrží na 12 tis l vody, dvěma proudnicemi a výkonným čerpadlem. Dále termokamerou a dalšími prostředky, které jsou ovládány s kabiny osádky. Celé vozidlo je konstruováno pro maximální ochranu osádky při mechanickém i tepelném namáhání.
- Univerzální stroje UDS 214 jsou bagry na kolovém podvozku s teleskopickým výložníkem a lopatou. Díky svým vlastnostem jsou schopny provádět zemní a bourací práce, ale i nakládání materiálu.
- Vyprošťovací automobily VYA 30 jsou čtyřnápravové vyprošťovací automobily na terénním podvozku s výložníkem o nosnosti 30 t a dvěma navijáky o síle 200 kN. Díky řiditelným nápravám jsou velmi dobře manévrovatelné v omezených prostorech.