ČR - Vánoce a Silvestr bývají spojeny s představou nezbytné finanční zátěže. Existují však jednoduché způsoby, jak příliš neutratit, ale přesto si užít příjemné svátky a obdarovat osoby, na kterých vám záleží. Nabízíme vám rady slovenských a slovinských kolegů ze spotřebitelských organizací SOS a ZPS.
Sepište seznam lidí, které chcete obdarovat. Nemusíte kupovat dárek každému, kdo ho dá vám. Většinou stačí milé poděkování. Vánoční dárky nemusí být drahé – stačí pozornost, která druhým ukáže, že vám na nich záleží (svíčka, dobrý čaj, kvalitní čokoláda, vkusná ozdoba).
Určete si finanční limit. Celkovou částku vydělte počtem lidí na seznamu, abyste vypočítali, kolik můžete v průměru utratit za jeden dárek.
Seřaďte své tipy podle důležitosti, zejména dárky pro děti a dospívající bez vlastního příjmu. Praktický dárek také potěší a nestane se, že kvůli novému kolu nebo herní konzoli nebudete mít dost peněz na nové boty. Vyškrtněte položky, které považujete za příliš drahé!
Dárky nakupujte s předstihem. Budete mít dost času si vše promyslet, porovnat ceny a značky a nebudete pak na poslední chvíli ve stresu.
Nakupujte ve velkém nebo ve slevách během celého roku – ušetříte čas, energii i peníze.
Pozor na velké podzimní výprodejové akce. Například Black Friday může lákat k impulzivním nákupům a vést k překročení vašeho svátečního rozpočtu.
Všímejte si menších výrobců. Jejich produkce může být originálnější a kvalitnější než produkty slavných značek.
Nakupujte z druhé ruky, můžete objevit jedinečné dárky nejen v secondhandech, ale také v charitativních obchodech či chráněných dílnách. Peníze na další dárky můžete získat také prodejem svých nepotřebných věcí.
Zvažte vlastnoruční výrobu dárků. Jsou levnější, osobnější a vyrobené s láskou. Nemusí jít jen o šálu, koš, vonnou svíčku, pletený svetr nebo dekorace, můžete upéct vánoční dort nebo připravit jiné dobroty.
Vytvořte seznam všech vánočních nákupů. Když plánované náklady na jídlo a výzdobu sečtete s částkou nachystanou na dárky, budete mít představu o celkové sumě, kterou utratíte, a můžete své plány ještě upravit. Nezapomínejte, že ani o svátcích není nutné se přejídat nebo nakupovat zbytečně drahé potraviny.
Po svátcích spočítejte, kolik jste skutečně utratili. V ideálním případě se vejdete do předem určeného limitu. Během následujícího roku můžete každý měsíc dát stranou jednu desetinu až dvanáctinu těchto nákladů a usnadnit tak financování dalších Vánoc.
Vyhněte se půjčkám, pokud neočekáváte velké zvýšení příjmů. Vánoce mají být radostné a láskyplné, nemusí být drahé a rozhodně by vám neměly komplikovat následující měsíce. Pokud si musíte skutečně půjčit, srovnejte nabídky a vyberte důvěryhodnou bankovní instituci. Nepůjčujte si u nebankovních subjektů a zejména u těch, kteří nemají příslušná povolení.