ČR – Dnes se na většině území Česka aktuálně vyskytují mlhy nebo nízká oblačnost, výjimku ale tvoří (kolem 07:00) oblast Pošumaví, jihu Čech a Vysočiny, kde je oblačnosti málo. V severní polovině našeho území je ale oblačnost kompaktní a zatím se neprotrhává. Výjimečně se může objevit také mrholení. Sváteční den by tak podle meteorologů měl být z hlediska počasí klidný, během dne se na řadě míst vyjasní a bude teplo.
Během dopoledne a odpoledne se ale bude oblačnost rozpouštět a na většině území převládne odpoledne slunečno. Výjimku bude pravděpodobně tvořit hlavně sever a severovýchod Čech a sever Moravy (zejména jižní/jihozápadní návětří Krkonoš, Orlických hor, Jeseníků), kde se může zvětšená oblačnost udržovat patrně po většinu dne. Teploty odpoledne naměříme většinou kolem 15 °C.
Před 106 lety ve stejný den bylo chladno, už na horách ležel sníh
Víte ale, jak bylo před 106 lety, když vznikalo samostatné Československo? Český hydrometeorologický ústav v pondělí 28. října prozradil, že stejný den, tedy 28. října, ale v roce 1918 bylo na většině území zataženo, ojediněle se přidal i déšť a na horách ležel sníh. Slunce na Čechoslováky vykouklo jen na okamžik, a to je jen v jihozápadních Čechách. Památné ráno bylo celkem chladné - teploty se většinou pohybovaly od 1 °C do 5 °C.
Na jihozápadě Čech bylo místy polojasno, například v Prachaticích klesla teplota až k –0,8 °C. Přeháňky se během dne vyskytly hlavně na severovýchodě Moravy a také na Slovensku, na hřebech hor se pak měnily ve sněhové.
Ani odpolední teploty o moc nepřekonaly ty ranní - pouze 4 - 8 °C. Pro zajímavost: v Teplicích v den vzniku samostatného Československa naměřili 8 °C, v Českých Budějovicích 7,0 °C, v pražském Klementinu 7,7 °C, v Brně-Pisárkách 7,6 °C a v Opavě 5,7 °C.
„Do střední Evropy tehdy pronikl chladný vzduch od severu. Naše území ovlivňovala tlaková výše se středem někde v oblasti dnešního trojmezí Německa, Švýcarska a Rakouska. Zároveň k nám od východu zasahovala tlaková níže se středem nad rumunským pobřežím Černého moře,“ zhodnotil tehdejší meteorologickou situaci Jan Šrámek, vedoucí Centrálního předpovědního pracoviště ČHMÚ.
Pokud byste se chtěli dozvědět víc, můžete nahlédnout do záznamů např. v knihovně ČHMÚ v pražských Komořanech. Zajímavé informace byste vyčetli i v ročence z roku 1918, která obsahuje informace z 52 meteorologických stanic. Z toho 5 stanic přinášelo každý den údaje o teplotě, tlaku či vlhkosti vzduchu. Z dalších 47 stanic jsou k dispozici měsíční výsledky.