ČR – Bouřku má málokdo rád, a když tak spíše za oknem, jenže prázdninové období je čas, kdy nás může bouřka zastihnout venku. Zásah blesku nám může způsobit přechodná, ale i trvalá poškození zdraví, a může nás i usmrtit.
Víte, jak se zachovat za bouřky v exteriéru nebo jak poskytnout první pomoc člověku zasaženému bleskem?
Co při bouřce rozhodně nedělat?
Nejlepší je se bouřce venku vyhnout, pokud vás ale v exteriéru zastihne, snažte se, abyste se nestali živým hromosvodem. Proto se za bouřky neopírejte o zdi či skalní stěny, nelehejte si na zem, nedělejte dlouhé kroky a snažte se schovat například do automobilu s vytaženými okny (tzv. Faradayova klec) nebo do budovy opatřené hromosvodem. Schovat se můžete i v hustém lese nebo například v nízkém porostu. Pokud se není kam bezpečně schovat a pohybujete se ve volném prostoru, udržujte ve skupině rozestupy aspoň několik metrů a dřepněte si.
Rozhodně za bouřky nikdy nezůstávejte u vody nebo dokonce ve vodě. Neplavte, neplujte v loďkách a neprovozujte žádné jiné vodní sporty, a ani neběhejte.
Nezůstávejte v otevřeném terénu, na vyvýšeném místě, pod osamělými stromy, sloupy a vysokými konstrukcemi, na okraji lesa, blízko vodních ploch, poblíž potoků a na podmáčené půdě, ani pod převisy nízkých skal a v malých jeskyních. Nezůstávejte ani ve staveních bez hromosvodu nebo s narušenou statikou a ani ve stanu.
První pomoc
Zásadou číslo jedna při poskytování první pomoci člověku, kterého zasáhl blesk, je dbát na vlastní bezpečí. Neprodleně je nutné volat tísňovou linku 155 a dále pak postupovat podle stavu pacienta. Na lince 155 jsou zkušení operátoři, kteří vás v tom nenechají samotné a krok po kroku vás situací provedou do doby příjezdu záchranářské posádky na místo.
Pamatujte ale, že přibližně ve třetině případů způsobí zásah zástavu dechu a srdce. V takovém případě je nutné zahájit resuscitaci.
Příznaky
Příznaky po zásahu bleskem jsou rozmanité. Od zástavy dechu a oběhu s nutností resuscitovat, přes ztrátu paměti, přechodné oslepnutí či hluchotu nebo různé další neurologické obtíže. Blesk může způsobit popáleniny i závažná vnitřní poranění. Tlaková vlna, která vzniká při ohřátí vzduchu při průchodu elektrického výboje, může způsobit odhození těla a vznik závažných traumat v důsledku pádu. Jsou však popisované i stavy po zásahu, kdy se zasažený tzv. oklepal a zásah přežil bez následků, jen s posttraumatickou stresovou poruchou. Typicky se po zásahu bleskem na kůži vyskytují popáleniny např. od kovových součástí oblečení či šperků a tzv. Lichtenbergovy obrazce, jako když mráz kreslí na okno.
Pravidlo 30 sekund – 30 minut
Pokud je mezi bleskem a hromem pauza kratší než 30 sekund, znamená to, že bouřka je od vás do 10 km a hrozí zásah bleskem. Vyhledejte bezpečný úkryt!
Bezpečný úkryt můžete opustit, pokud jste poslední hrom slyšeli před 30 minutami.