Středočeský kraj - Žena zemřela po požití drogy původně vyvinuté pro veterinární účely a jejím úmrtím se otevřela „Pandořina skříňka“.
Kriminalisté z Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy se již od poloviny loňského roku zabývají případem úmrtí dvaačtyřicetileté ženy po předávkování drogou s názvem fencyklidin. Na základě provedeného šetření policisté zjistili, že žena dostala drogu od svého přítele z důvodu zpestření společného sexuálního života. Po aplikaci (šňupnutí) drogy však ve svém bytě v důsledku intoxikace zemřela.
Kriminalisté však v průběhu vyšetřování úmrtí zjistili další zcela nové informace vedoucí k výrobcům drog. Díky velmi dobré operativně pátrací činnosti odhalili útočiště, které sloužilo k výrobě drog, a v níž přítel zemřelé figuroval jako hlavní výrobce. V rámci dlouhodobě připravované realizace policisté odhalili na statku na Vysočině kompletní funkční varnu drog, v níž pachatelé byli schopni vyrobit na 1 var jeden až dva kilogramy pervitinu. Při následném prodeji drog by vydělali až 2 mil. Kč. Tohoto protiprávního jednání se dopouštěl třiapadesátiletý partner zemřelé ženy spolu se svým spolupachatelem po dobu minimálně jednoho roku.
Při domovní prohlídce v bytě hlavního pachatele, na statku a v bytě rodinného příbuzného kriminalisté zajistili finanční hotovost ve výši bezmála 1 mil. korun, investiční známky a mince a dvě nelegálně držené střelné zbraně. Všechny tyto předměty byly zakoupeny z peněz vydělaných prodejem drog a výrobce je považoval za vhodnou investici. Dále zajistili kompletní varnu drog, chemikálie, z nichž drogy vyráběli, a mnoho dalších komponentů.
Kriminalisté třiapadesátiletého a osmašedesátiletého muže zadrželi přímo na statku při výrobě drog a následně oba obvinili z trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Jelikož se svým jednáním snažili získat značný prospěch, v případě odsouzení jim hrozí trest odnětí svobody v délce až dvanácti let. Třiapadesátiletému muži, který svým jednáním způsobil své přítelkyni smrt, nyní navíc hrozí až osmnáct let ve vězení.
Video z policejního zásahu je k zhlédnutí zde.
Kriminalisté varují před takzvanými novými drogami
Kriminalisté v souvislosti s úmrtím ženy varují veřejnost! V poslední době se opakovaně setkávají s případy úmrtí po předávkování novými typy drog. Uživatelé s těmito drogami experimentují a bohužel mnohdy neodhadnou množství drogy, které jejich tělo může zvládnout. Například fencyklidin je zcela novou drogou, která do České republiky přišla nedávno z Velké Británie a Ameriky. Jedná se o drogu, jejíž účinek je oproti známým drogám několika násobně větší a její nesprávné dávkování může způsobit smrt.
"Na protidrogovém oddělení KŘP hl. m. Prahy zaznamenáváme v poslední letech neobvyklý nárůst úmrtí osob právě v souvislosti s užitím OPL. Nejde však jen o nové psychoaktivní substance, ale také o známé drogy – Heroin, Pervitin, extáze a v poslední době mezi uživateli hojně rozšířený kokain. Je totiž mylné se domnívat, že třeba právě kokain a extáze nemůže u člověka způsobit při normální dávce následek smrti," uvedla mjr. Michaela Volková zástupkyně vedoucího protidrogového oddělení Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy.
Michaela Volková dále uvádí, že od znalců z oboru zdravotnictví, odv. toxikologie policisté ví, že v podstatě každé užití drogy může u uživatele způsobit vážné zdravotní komplikace vedoucí k následku smrti. V tomto ohledu záleží na celkovém „rozpoložení“ a kondici organismu jedince.
Pozor na „tekutovu extázi“
Velmi nebezpečnou látkou, před kterou policie veřejnost varuje, je tzv. tekutá extáze neboli látka GBL resp. GBH (gama-Hydroxybutyrat), která se používá v průmyslu jako čistidlo na graffity a je poměrně snadno dostupná. Jedná se o látku v podobě nejčastěji čiré bezbarvé tekutiny, často mezi dealery drog prodávané v hnědých skleněných lékových lahvičkách. Již malé množství této látky může u jedince vyvolat velmi vážné zdravotní komplikace. Smrti většinou u jedince předcházejí křečovité stavy, přehřátí organismu, selhávání jater a s tím související porucha srážlivosti krve… Ve finální fázi dochází k otoku mozku, dušení a konečnému selhání srdeční a dechové činnosti. Zejména mladí lidé, kteří s drogami experimentují a často látky, tedy i některá zneužívaná léčiva, mezi sebou kombinují, nebo je kombinují s alkoholem, a tím se přímo vystavují fatálním následkům, neboť účinky těchto látek se často mezi sebou potencují.