ČR - Kvalita vzduchu v domácnosti může mít významný dopad na zdraví, ale některé kroky k zútulnění domova vzduch znečišťují.
Vzduch v domácnosti můžete zlepšit správným větráním, používáním digestoře při vaření či dalšími způsoby.
Nabízíme několik tipů, jak pečovat o čisté ovzduší v interiéru:
Větrejte správně
Pokud bydlíte poblíž rušné silnice, neotevírejte okna v době dopravní špičky. Trpíte-li alergií na pyl, ráno nechte okna zavřená, protože je koncentrace pylu ve vzduchu nejvyšší.
Používejte digestoř
Digestoř slouží k tomu, abyste ze vzduchu odstranili tuky, kouř, zápach a vlhkost. Vhodnější je digestoř, která odvádí vzduch ven přes zeď nebo střechu. Máte-li recirkulační digestoř, pravidelně čistěte a vyměňujte filtr. Odsávací zařízení či ventilátor můžete mít v každé místnosti, kde je to nutné, například v koupelně a na záchodě.
Neblokujte trvalé ventilační prvky
Neblokujte například průduchy na oknech nebo větrací průchody ve zdivu, protože umožňují přirozenou cirkulaci vzduchu a přístup kyslíku, pomáhají regulovat teplotu, snižují riziko kondenzace a brání hromadění znečišťujících látek v interiéru.
Často vysávejte
Vzduch zlepšíte častějším vysáváním. Pokud trpíte alergiemi, je vhodné nepoužívat koberce, protože hladké podlahy se snáze udržují čisté.
Nespoléhejte na čisticí schopnosti rostlin
Rostlin byste museli mít doma skutečně mnoho a poskytnout jim ideální podmínky (ideální zeminu, ideální teplotu, více světla, než doma bývá), aby bylo zlepšení vzduchu citelné.
Pozor na vlhkost a plísně
Vysoká vlhkost může způsobit dýchací potíže a poskytnout dokonalou živnou půdu pro plísně, roztoče, šatní moly, blechy nebo šváby. Nesušte prádlo v místnostech. Nemáte-li jinou možnost, umístěte sušák na nejslunnější místo bytu nebo domu a otevřete okno, aby pára unikala ven, případně použijte odvlhčovač vzduchu. Neuklízejte vlhké prádlo do šatníku.
Větrejte při úklidu a úpravách
Chemikálie, v každodenních produktech, jako jsou barvy, aerosoly a čisticí prostředky s limonenem nebo pinénem (s vůní citronu a borovice), mohou uvolňovat těkavé organické látky, které dráždí oči, nos a krk, způsobují bolest hlavy a nevolnost, ale z dlouhodobého hlediska mohou také zapříčinit poškození jater, ledvin a centrálního nervového systému.
Pozor na chemii
Omezte používání snadno vdechovatelných sprejů, aerosolů a leštidel na nábytek. Vonné svíčky a osvěžovače vzduchu mohou být také zdrojem dráždivých látek ve vzduchu – nepříjemné zápachy nepřebíjejte, ale odstraňte jejich příčinu.
Volte méně škodlivé metody úklidu
Používejte úklidové hadříky z mikrovlákna, ocet na vodní kámen ve varné konvici nebo sprchové hlavici, jedlou sodu k odstranění pachů. Dejte přednost nearomatizovaným produktům a krémovým čisticím prostředkům před spreji.
Pozor na topení dřevem
Jeho spalování může vést ke znečištění vnitřního i venkovního ovzduší, protože uvolňuje ultrajemné částice PM 2,5. Neexistuje bezpečná dávka PM 2,5, vdechování zvyšuje riziko vzniku vážných respiračních a kardiovaskulárních onemocnění. Nemáte-li jinou možnost, používejte pouze neupravené a plně vysušené dřevo o vlhkosti max. 20 %.
Doma nekuřte
Do vzduchu se při kouření uvolňuje větší množství škodlivých látek, než vdechne sám kuřák.
Zvažte koupi čističky vzduchu
Čistička slouží nikoliv jako samospásný krok, ale jako doplněk k ostatním opatřením. Pomůže zejména v případě alergií nebo dýchacích problémů, v blízkosti průmyslových objektů nebo rušné silnice. HEPA filtr odstraní drobné částice, filtr s aktivním uhlím si poradí lépe s pachy. (ZdrojdTest)