ČR – Jsou tu noci, kdy můžete pozorovat na noční obloze oblíbený kosmický ohňostroj"padající hvězdy" tedy meteory meteorického roje Perseid. Meteorický roj Perseid vrcholí 12. a 13. srpna. Kromě Perseid bude možné spatřit také jasné planety.
Letošní Perseidy budou mít velmi dobré pozorovací podmínky, slibují meteorologové. Měsíc bude rušit pouze málo a hlavně, čekají nás jasné noci. Perseidy jsou k vidění již od 17. července a na obloze je budeme moci pozorovat až do 24. srpna. Jeho maximum letos nastane v nocích na pondělí 12. a úterý 13. srpna. Na bezměsíčné obloze mimo města budou meteory krásně vidět mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní, kdy zapadne Měsíc a radiant v souhvězdí Persea, místo, ze kterého meteory zdánlivě vylétávají, vystoupá výš nad obzor. Na obloze bude možné pozorovat až 80 meteorů za hodinu. Za touto podívanou je potřeba vycestovat daleko od měst do oblastí s minimem rušivého světelného znečištění. Pozorování doplní vzácná konjunkce jasných planet Jupiteru a Marsu.
Pak už jen stačí lehátko s dekou, případně spacák, a až bude „padat hvězda“, nezapomeňte si také něco přát. Důkaz o tom, že by měla padající hvězda nějaké zvláštní schopnosti, sice neexistuje, avšak lidé v její zázračnou moc věří již po staletí. Údajně se našli i tací, co tvrdili, že potom, co spatřili padat hvězdu a v ten moment si něco přáli, se jim to přání vyplnilo.
Vezměte si sebou na pozorování meteorů také teplejší oblečení, i když noci prý příliš chladné v těchto dnech nebudou. Čeká nás týden letních teplot a v noci se budou teploty pohybovat kolem 15 °C, v údolích většinou méně, na horách i více.
Perseidy mají svůj původ v prachových částicích uvolněných z periodické komety 109P Swift-Tuttle, která byla objevena dvěma americkými astronomy v roce 1862. Kometa s periodou 134 let se naposledy nacházela nejblíže Slunci v roce 1992 a znovu projde přísluním až v roce 2126. Pravidelně nám ji ale připomíná roj Perseid tím, jak Země každý rok mezi 17. červencem a 24. srpnem prochází na své dráze prachovým proudem rozptýleným za kometou. Prachové částice zvané meteoroidy se střetávají se Zemí a v atmosféře září jako meteory (lidově „padající hvězdy“). Protože tyto částice mají rozměry zpravidla menší než zrnka písku a jsou složeny z křehkého kometárního materiálu, při průletu zemskou atmosférou se zcela vypaří. Pozorovat je můžete déle než měsíc okolo maxima roje. Ale nejvíce se jich objevuje v době, kdy se Země ocitá v nejhustší oblasti proudu meteoroidů, tedy kolem 12. srpna.