ČR – Víte, že výdrž baterie vašeho mobilního telefonu lze snadno prodloužit změnou nastavení přístroje? Tady je několik rad, čemu věnovat pozornost na telefonech s operačním systémem iOS i Android.
Vysoký jas displeje spotřebovává hodně energie. Jas lze snížit v nastavení, ale u řady telefonů také přímo na displeji. Mnohé smartphony mají funkci, která automaticky přizpůsobí jas telefonu osvětlení prostředí tak, abyste vše dobře viděli, a přitom využívali méně energie.
Využívejte letadlový režim. Když telefon nepoužíváte, stačí dočasně vypnout jeho spojení se světem. Nejjednodušším způsobem je použít režim, který zastaví přístup k datům i volání a který lze vždy snadno znovu vypnout. Chcete-li na cestách sledovat videa, filmy nebo poslouchat hudbu, můžete si je předem stáhnout do telefonu a poté si je užít v letadlovém režimu.
Povolte úsporný režim. Většina dnešních smartphonů nabízí nastavení, které omezuje některé funkce na pozadí, aby baterie přístroje vydržela déle.
Vypněte funkci sledování polohy, pokud ji právě nepotřebujete například k fungování mapových nebo sportovních aplikací. Deaktivace sledování polohy znemožňuje sledování telefonu v případě ztráty, které nabízejí třeba aplikace Find my iPhone, Find My Device nebo SmartThings Find, proto ji nezapomeňte znovu zapnout, až bude baterie nabitá.
Snižte časový limit pro vypnutí obrazovky. Ten určuje, jak dlouho zůstane obrazovka aktivní, když ji nepoužíváte. Zkrácení této doby může šetřit energii baterie.
Odeberte ze zamykací obrazovky widgety, které nepotřebujete. Mít rychle po ruce hodiny, kalendář nebo rychlý přístup k hudbě může být šikovné, ale widgety používají systémové funkce a často se aktualizují na pozadí, což může vybíjet baterii.
Dbejte na aktualizaci softwaru, protože opravy chyb a vylepšení výkonu z nových verzí mohou spotřebovávat méně energie.
Pořiďte si powerbanku. Je to skvělý způsob, jak udržet baterii telefonu nabitou, když nemáte přístup k elektrické síti. Powerbanky jsou v podstatě dobíjecí baterie určené k nabíjení jiných přístrojů. Při nákupu zvažte tři klíčové faktory – kapacitu powerbanky (v mAh), jak se propojuje s telefonem a zda podporuje rychlé nabíjení. Důležité jsou rovněž rozměry a životnost. Například banka s kapacitou 10 000 mAh by měla být schopna nabít většinu modelů chytrých telefonů přibližně dvakrát. Zařízení s vyšší kapacitou mají větší výkon, ale bývají objemnější. Nejlepší powerbanky mají výstupy USB-A i USB-C a v ideálním případě lze použít k nabíjení všechny současně. (Zdroj dTest)