Litomyšl - Litomyšlský Park Zdeňka Kopala získal v prestižní architektonické soutěži Grand Prix architektů malou stříbrnou kostku v kategorii Šetrná stavba.
Projektanti zde spojili snahu o ozelenění města a zároveň nainstalovali protipovodňová opatření. Vznikl tak ojedinělý projekt a park, který město Litomyšl realizovalo na ulici Z. Kopala.
V místě vzniklo nejen několik hektarů přírodní plochy se stovkami stromů, keřů a mobiliářem pro trávení volného času. Součástí parku jsou i terénní vlny a další technická řešení, díky kterým bude park zadržovat vodu z dešťů. Autorkou návrhu parku je Ing. Eva Wagnerová.
Cílem výsadby vegetace a úprav terénu je přiblížit se měřítkem bývalé podobě zdejší krajiny, jak ji lidé znali ještě z poloviny 20. století. Park nabízí místním přírodní prostor k trávení volného času, všechny stromy a dřeviny jsou původní odrůdy, které v minulém století na Litomyšlsku rostly.
Zároveň ale umožní funkční zachycení vody v krajině, podporu přirozeného mikroklimatu rostlinám i drobným živočichům a také v případě extrémních dešťů zachytí alespoň část vody, která v minulosti stékala z polí a ohrožovala majetek občanů na ulici Z. Kopala.
První etapa budování parku byla dokončena v roce 2022. Pojmenován byl na základě podnětů od občanů podle významného litomyšlského rodáka, astronoma Zdeňka Kopala.
Architektonický záměr:
Cílem projektu je zamezit zatékání přívalové vody do intravilánu města. V okolí je zemědělsky využívaná zvlněná krajina V době dešťů docházelo k zaplavení ulic, voda vždy přinesla i množství ornice.
Územní plán zde počítal se suchým poldrem. Ten by však bránil záměru postavit penzion pro seniory. Základem návrhu se stala idea, že nový dům pro seniory jakoby „zatlačí na patu svahu“ a svým posunem zvrásní terén okolních svahů do horizontálních mělkých travnatých vln. Po dešti se vytvoří za vlnami vodní plochy, jako na rýžových políčcích. Voda bude vsakovat pomalu do podloží. V případě stagnace je připraven systém přepouštění vody postupně do nižších poloh.
Vlny, vytvarované z jílu v podloží byly pokryty znovu ornicí a zelenou „kůží“ louky. Pak zbývalo jen dosadit linie tradičních odrůd ovocných stromů, jabloní, švestek, třešní a hrušní.
Vznikla „krajina na hraně města“, která nebrání lidem zde žít, procházet se, slunit se, hrát si a nebo jen tak ležet v louce.
Na jaře v louce pokvetou tisíce narcisů. V létě a na podzim zde bude dost ovoce pro všechny.
Bude to dobré místo nejen pro lidi, ale taky pro živočichy, výrazně se zvýší biodiverzita. Vybrané domácí druhy rostlin se stanou potřebnou genetickou bankou pro celé širší okolí.
Cílem je postupně rozšířit obdobnou modelaci na celou plochu údolí, účinnost úpravy by výrazně vzrostla.
Nově vzniklá zdravá krajina nebude náročná na péči a bude zároveň útočištěm mnoha druhů rostlin, kterých ubývá.
Projekt získal již v září roku 2023 Cenu architektonického časopisu Intro.
Gratulace a poděkování za tuto realizaci patří zejména paní architektce Evě Wagnerové, firmě ENVICON s.r.o. a pracovníkům MÚ Litomyšl, kteří měli projekt na starosti.