ČR – Dnes v noci, tj. z 12. srpna na 13. srpna bude na obloze k mání krásná podívaná v podobě „padajících hvězd“ nebo-li „slz svatého Vavřince“. Tuto noc totiž .
Na obloze se tak dnes v noci odehraje oblíbená světelná show. K vidění bude jasný a hustý meteorický roj Perseid. Měsíc letos pozorování ohňostroje „padajících hvězd“ nebude rušit, omezení nastane jen při oblačnosti.
Tento meteorický jev je na noční obloze pozorovatelný už od 17. července a k vidění bude až do 24. srpna. Nejhustší však bude právě dnes v noci. Jeho maximum nastane v neděli 13. srpna dopoledne, tedy za dne, a to není možné spatřit lidským okem. Radarové pozorování však možné bude.
„Více perseid uvidíme v druhé polovině noci, kdy bude radiant roje v souhvězdí Persea vysoko nad obzorem a žádný meteor se nám tak neschová pod obzor,“ uvádí Pavel Suchan, tiskový tajemník Astronomického ústavu Akademie věd
Radarové pozorování ve Středočeském kraji bude možné na hvězdárně Ondřejov
Chcete přespat pod širákem? Chcete se dívat na oblohu nad vámi a pozorovat meteory z nejznámějšího meteorického roje Perseidy? Zajímá vás výklad odborníků, na co se vlastně díváte? Pak dorazte na radarovou louku Ondřejovské hvězdárny v sobotu 12. srpna 2023 od 20:30 hodin. Vstup je zdarma. Vezměte si s sebou karimatku i spacák a teplejší oblečení, jelikož srpnové noci již bývají chladnější a přibalte si i něco k snědku. Místa k ležení a pozdějšímu dospání bude dost, radarová louka je velká.
Perseidy jsou známy už téměř 18 století
První zmínky o tomto úkazu pocházejí již z poloviny 3. století našeho letopočtu v souvislosti s umučením svatého Vavřince (~230-258). Ten byl jedním z církevních hodnostářů strážících majetek v Římské říši. Při pronásledování křesťanů prý neuposlechl příkaz krutého římského císaře Valeriána odevzdat církevní majetek vládci a raději jej rozdal chudým. Podle zaznamenaných svědectví několik dní po jeho popravě dne 10. srpna 258 padaly z nočního nebe „třpytivé slzy“ a od této události jsou Perseidy lidově označovány jako „slzy svatého Vavřince“.
Že se ale jedná o astronomický úkaz, prokázal až italský astronom Giovanni Schiaparelli (1835-1910) v druhé polovině 19. století. Jako první na světě popsal přímou spojitost meteorů s kometami a dokonce určil, že Perseidy mají svůj původ v prachových částicích uvolněných z periodické komety 109P Swift-Tuttle, která byla objevena dvěma