ČR – Rozhodli jste se, že cukru už bylo dost a že omezíte jeho konzumaci? To je určitě dobře. Jenže pokud jste sáhli po jeho náhradě, tedy umělých sladidlech, pak zpozorněte.
Sladidla nepomáhají při redukci tělesné hmotnosti, vyvolávají větší chuť na sladké a vedou ke konzumaci většího množství jídla. Světová zdravotnická organizace WHO doporučuje osobám konzumujícím sladidla ve snaze zhubnout nebo snížit riziko vzniku některých onemocnění, aby je vyřadily ze svého jídelníčku.
Umělá sladidla jsou látky sladké chuti. Obsahují málo kalorií, některá jsou nekalorická. V potravinách nahrazují přidané cukry a snižují tak kalorickou hodnotu výrobků. Analýzou dostupných vědeckých poznatků dospěla WHO k závěru, že používání náhražek cukru nemá žádnou dlouhodobou výhodu z hlediska redukce tělesného tuku u dospělých či u dětí. Lidé, kteří často konzumují umělá sladidla, ve skutečnosti jedí celkově více a mají silnější chuť na sladké.
Loňské testy belgické spotřebitelské organizace Test-Achats opakovaně potvrdily, že cukry a sladidla jsou v potravinách všudypřítomné, vyskytují se dokonce ve slaných výrobcích nebo produktech, které jsou prezentovány jako zdravá alternativa klasických výrobků. Přitom dlouhodobé užívání nekalorických sladidel (acesulfam K, aspartam, cukralóza, sacharin, stévie) může mít nepříznivé účinky na zdraví.
Dospělým, kteří netrpí cukrovkou, se doporučuje omezit nebo zcela přestat konzumovat sladidla. Vědecké výzkumy poukazují na účinky sladidel na střevní mikroflóru, které mohou vést k metabolickému syndromu (obezitě) a intoleranci glukózy (cukrovce 2. typu). Dlouhodobý příjem sladidel může zvyšovat riziko kardiovaskulárních onemocnění. Podle některých studií při něm stoupá rovněž nebezpečí vzniku různých druhů rakoviny.