Kladno - Město Kladno vstoupilo do Paktu starostů a primátorů pro udržitelnou energii a klima (Pakt). Inovátorské mezinárodní společenství směřuje k dosažení minimální uhlíkové stopy a z měst do roku 2050 hodlá vybudovat odolné prostředí s energetickou politikou šetrnou k přírodě.
Pakt starostů a primátorů je iniciativou měst, obcí a Evropské komise, která vznikla v roce 2008, krátce poté, co Evropský parlament schválil klimaticko-energetický balíček pro snížení produkce skleníkových plynů zemí Evropské unie. „My, starostové a primátoři z celé Evropy, tímto zvyšujeme své ambice v oblasti klimatu a zavazujeme se podnikat konkrétní opatření tempem, které diktuje rozvoj vědy, abychom společně udrželi globální nárůst teploty pod 1,5 stupně Celsia, což je tou nejvyšší ambicí Pařížské dohody,“ zavazují se v deklaraci členové Paktu.
Vstup do ambiciózní iniciativy je dalším mezníkem Kladna na cestě za vyšší ochranou klimatu, resp. nižšími emisemi skleníkových plynů a také dosahování energetických úspor. Kladno v letošním roce dokončilo i významný strategický dokument – Akční plán pro udržitelnou energii a klima (SECAP), který je podmínkou pro vstup do Paktu. Zavázalo se v něm mimo jiné různými opatřeními snížit emise oxidu uhličitého (CO2) o minimálně 40 % do roku 2030 oproti roku 2019 a zvýšit odolnost města vůči dopadům změny klimatu.
To jsou i hlavní cíle Paktu. „Dosáhnout těchto závazků se budeme maximálně snažit prostřednictvím úspor energie, zvyšováním energetické účinnosti a využíváním energie z obnovitelných zdrojů, zejména v oblasti budov, dopravy, teplárenství a veřejného osvětlení a také vhodnými adaptačními opatřeními,“ uvedl radní pro oblast rozvoje Ondřej Rys.
Účast měst a obcí ve společenství není zpoplatněno, naopak město Kladno může ze spolupráce s iniciativou čerpat výhody. „Budeme mít například přístup ke zdrojům financování řady plánovaných projektů ze státních i evropských programů, především těch, které jsou přístupné pouze pro signatáře Paktu. Z těchto prostředků můžeme financovat třeba přípravy projektů, studie proveditelností, tvorby investičních programů atd., což je samozřejmě spojeno také s úsporami nákladů v rozpočtu města. Kladno získá metodickou pomoc, může sdílet zkušenosti z oblasti udržitelného rozvoje s ostatními členy a udržovat kontakt s jinými městy Evropské unie se stejnou vizí a ambicemi,“ vysvětlil Ondřej Rys.
V současné době je do Paktu zapojeno téměř 10 700 samospráv z Evropské unie, na jejichž území žije více než 324 miliony lidí. V České republice bylo k začátku července letošního roku v Paktu 80 signatářů, jsou jimi např. město Brno, Chrudim, Jeseník, Liberec, Litoměřice, Ostrava, Praha či Písek.
Více informací je také uvedeno na oficiálních webových stránkách Paktu.