ČR - V sobotu 25. května to bude dvacet let, co se Česká republika připojila ke vzpomínce pohřešovaných dětí. Jedná se o den, označovaný jako tzv. „Pomněnkový den“.
Proč právě „Pomněnkový den“? Vše to začalo v roce 1979 v New Yorku, kdy se ztratil šestiletý Evan, který se nevrátil ze školy. I přes rozsáhlé pátrání, nebyl malý chlapec nikdy nalezen. V době jeho zmizení všude kvetla malá drobná květina Pomněnka, anglicky forget-not-me („NEZAPOMEŇ NA MĚ“). Poprvé označil 25. května jako Den pohřešovaných dětí americký prezident Ronald Reagan v roce 1983 a jako Mezinárodní den byl vyhlášen v roce 1986.
V rámci preventivních aktivit se policisté snaží dětem vysvětlovat, jak důležité je s rodiči komunikovat a dávat vědět, kde a s kým si hrají nebo že se zdrží venku. Co mají dělat, pokud se ztratí nebo se ocitnou v nějakém nebezpečí. Pomáhají nám k tomu příběhy z knížek Policejní pohádky nebo Zajíčkovo nebezpečné dobrodružství. Nejen děti se učí gesto, kterým mohou dát vědět, že jsou v nebezpečí.
Policisté radí, co dělat a jak postupovat, pokud někoho ztratíte:
Vyhodnotit situaci – je rozdíl, jestli jde o dítě, dospělého, nemocnou osobu
Pečlivě prohledat dům, byt, sklep, půdu a přilehlé okolí Vašeho bydliště
Obvolat kamarády, známé, příbuzné
Zjistit, zda z domu nezmizely peníze, doklady, oblečení a jiné osobní věci hledané osoby
Při oznámení na policii budeme potřebovat vědět:
Podrobný popis osoby, jeho markanty – pihy, tetování, jizvy atd.
Popis oblečení, ve kterém by pohřešovaná osoba mohla být nebo naposledy byla
Zdravotní stav a psychický stav
Aktuální fotografie
další informace, které mohou být podstatné pro pátrání
K rychlému šíření informací o pátrání po dětech v ohrožení slouží aplikace ECHO, která je volně ke stažení a jejíž aktivní využívání výraznou měrou zvyšuje šanci na nalezení pohřešovaných dětí. (Zdroj Policie ČR)