ČR - V Bruselu se minulý týden uskutečnil 146. plenární zasedání Evropského výboru regionů (EVR). Jeho členové se mimo jiné zabývali klimatickou situací a jejím vlivem na regiony a města a také možnou prevencí před přírodními katastrofami v členských zemích.
Z výročního regionálního a místního Eurobarometru vyplývá, že více než 50 procent českých regionálních politiků se domnívá, že regiony by měly získat větší vliv na evropskou politiku v oblasti změn klimatu a životního prostředí. Tomu se věnovalo i projednávání problematiky Zelené dohody pro Evropu.
„Evropský výbor regionů přijal rezoluci, ve které vyzývá země, které se za 14 dní sejdou na klimatických jednáních ve skotském Glasgow, aby snížily emise skleníkových plynů, na jejichž vypouštění mají nějaký vliv města, obce a regiony po celém světě. Cíle v této oblasti by měly být ambiciózní, transparentní, ale také reálné a ufinancovatelné,“ uvedl předseda české delegace Roman Línek.
Členové Výboru regionů se také zabývali sdílenou ekonomikou, ochranou spotřebitelů a udržitelnou spotřebou. Zákazníci by měli mít u nakupovaného zboží k dispozici informace o jeho ekologické a společenské stopě, možném servisování a opravitelnosti. EVR vyzývá k podpoře regionálních firem a řemeslníků.
Jednání se zúčastnil také evropský komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Vyjádřil přesvědčení, že členské země musí více spolupracovat v mezinárodním monitoringu možných slabých míst, ať už to jsou hrozby teroristického charakteru, povodně, lesní požáry, tornáda či aktuálně vytékající láva na jednom z kanárských ostrovů, a přijímat preventivní opatření. Ta jsou ve výsledku 20krát levnější, než řešení následků.
V současné době vede Evropskou unii Slovinsko, v lednu přebírá předsednictví Francie a od července 2022 Česká republika.
Ta se minulý týden prezentovala v Bruselu zprovozněním lavičky Václava Havla v těsné blízkosti Evropského parlamentu. Slavnostního aktu se zúčastnili starosta Bruselu Phillippe Close, český velvyslanec v Belgii Pavel Klucký, primátor Prahy Zdeněk Hřib a česká velvyslankyně při Evropské unii Edita Hrdá.
„Právě s Editou Hrdou jsme pak samostatně jednali o plánovaných akcích a tématech českého předsednictví s vazbou na Výbor regionů. Mluvili jsme o akcích v Bruselu, jako bude Česká street party před budovou Evropského parlamentu, ale třeba i Týden českých a moravských regionů v Bruselu, konference k zelené dohodě, spravedlivé transformaci či obnově společnosti po covidu.
V Praze by se mělo 15. a 16. září 2022 uskutečnit výjezdní zasedání předsednictva Evropského výboru regionů. Pro část účastníků plánujeme studijní cestu do Pardubic, kde chceme prezentovat příkladné využití prostředků z ITI (Integrované teritoriální investice Evropské unie) v areálu bývalých Automatických mlýnů. Je to výjimečný příklad, protože jsou tu tři investoři – kraj, město a soukromník, kteří společně řeší problematiku bývalého brownfieldu a záchrany národní kulturní památky pro kulturní využití a posílení technického vzdělávání. Věřím, že si můžeme napravit reputaci z našeho rozpačitého předsednictví v roce 2009, kdy během tohoto období padla česká vláda,“ dodal Roman Línek.