Množí se případy telefonátů falešných bankéřů, kteří dokáží obrat své oběti o miliony. Policie před nimi opět varuje. Na lep jim skočili mnozí, takže si raději zopakujte základní pravidlo - nikomu nedávejte vzdálený přístup ke svému účtu, nebo přijdete o peníze.
Za poslední dva roky bylo více než 1500 podvedených metodou „falešný bankéř“. Policie ČR od vás nikdy nebude chtít vzdálený přístup k účtu. Pracovníci banky po vás nikdy nebudou chtít, abyste vkládali peníze do vkladomatů. Zfalšovat skutečné číslo či email není problém. To samé platí pro zjišťování si skutečných jmen bankéřů a policistů. Buďte obezřetní!
"Většina uživatelů sociálních sítí toto všechno ví, ale i tak vás prosíme – pošlete to svým rodičům, prarodičům, tetičkám či strýčkům. Nebo jim to třeba vytiskněte 10 minut věnovaných prevenci je lepší než 3 hodiny na výslechu kvůli odeslání 700 000 Kč falešnému bankéři. Vyšetřujeme velké množství podvodných telefonátů, kdy se pachatelé vydávají za pracovníky různých bank a snaží se vás vystrašit s tím, že máte napadený bankovní účet, či je zneužita vaše identita a hrozí, že si na vás někdo vezme úvěr. Útoků je tolik, že mohou zavolat každým okamžikem i vám. Jste na to připravení? Je na to připravena vaše rodina? Za poslední dva roky evidujeme více jak 1500 dílčích skutků s touto legendou. Škoda dosahuje často statisícových částek," upozorňuje Policie.
Pachatelé jsou stále chytřejší mohou disponovat citlivými údaji k vaší osobě. Nejde pouze o jméno a tel. číslo, ale například i datum narození, jméno vaší banky, nebo třeba i číslo vašeho dokladu. Jednání pachatelů je velmi nebezpečné a manipulativní, protože hovoří perfektní češtinou a ovládají bankovní terminologii. Navíc používají mnoho manipulativních technik - výrazný je zde apel na strach o vaše finanční prostředky a zastrašování sankcemi, když někomu něco vyzradíte, nebo nebudete spolupracovat. Pachatelé vystupují nejen jako bankéři, ale vydávají se i za policisty, pracovníky České národní banky, nebo pracovníky Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost.
Cílem pachatele je z vás vylákat vzdálený přístup do vašeho zařízení, vyzrazení citlivých údajů, převod finančních prostředků na „bezpečný účet“, nebo vás donutí k výběru finančních prostředků v hotovosti a následné vložení hotovosti do vkladomatu na virtuální měny.
Policie eviduje velké množství případů, kdy byla oběť zmanipulována takovým způsobem, že si ve své bance vzala maximální možný úvěr s vidinou, že zachraňuje své peníze před zneužitím ze strany pachatele, ale bohužel došlo pouze k tomu, že oběť následně sama, dle instrukcí, vložila hotovost do vkladomatu na virtuální měny a nevědomky vše odeslala přímo pachateli.
Uvědomte si, že podlehnutí takovémuto jednání není otázkou inteligence, ale připravenosti. Pod časovou tísní a nátlakem jednáte úplně jinak, než za standartních podmínek. Oběťmi jsou muži i ženy, různého vzdělání, často v produktivním věku. Evidujeme však případy seniorů, kteří takto přišli o své celoživotní úspory.
Pamatujte si, že:
• V případě jakýchkoliv nejasností okamžitě ukončete hovor a kontaktujte svou banku, případně tísňovou linku 158.
• Vkladomat na virtuální měny neslouží v žádném případě ne k převodu peněz na bezpečný účet.
• Nikdy neumožňujte vzdálený přístup do vašeho zařízení nikomu, komu bezmezně nedůvěřujete. Banky nebo policie takovýto přístup nikdy nevyžadují.
• Banky vás nikdy nebudou nutit k převodům na „bezpečné účty“, k vyzrazení PIN, a citlivých údajů z platební karty, nebo ke vkladům do vkladomatů na virtuální měny.
• Pachatelé používají tzv. spoofing a dokáží tak napodobit jakékoliv tel. číslo, či e-mailovou adresu. Slepě nevěřte tomu, co vidíte na displeji.
• Pachatelé využívají jména skutečných zaměstnanců bank, policie a dalších institucí.