Ponořte se s námi do příběhů výtvarného umění od jeskynního malířství přes umění starého Egypta a činorodou renesanci až po modernu. V Kladenském zámku se můžete již od 10. ledna pravidelně setkávat na přednáškách s úspěšnou lektorkou Markétou Váradiovou. Přihlásit se můžete na celý program s názvem Dějiny umění na zámku nebo přijít jen vybrané přednášky.
„Dějiny umění v sobě spojují množství různorodých výtvarných projevů člověka, skrze ně zkoumáme, jak se lidé v měnících se obdobích naší historie dívali kolem sebe, co cítili a jaká byla jejich volba ztvárnit všechny tyto vjemy navenek, komunikovat je. Je to předlouhá nit s pestrými korálky neobyčejných i obyčejných příběhů míst, osob, staveb, událostí atd. S úspěšnou lektorkou Markétou Váradiovou budeme mít v Kladně jedinečnou možnost do těchto příběhů postupně proniknout,“ říká Jindřich Pecinovský z Kanceláře primátora kladenského magistrátu.
Během osmi přednášek ve čtyřech měsících si nejen řekneme fakta a budeme vyprávět zmíněné příběhy, naučíme se ale také to, co z dějin umění lze vyčíst, jak se skrze ně dívat na vývoj společnosti, jak vnímat úlohu i dar umění, jak se v něm vyznat atd. S dějinami umění se člověku mohou otevřít další, netušené obzory bytí. Cyklus osmi dvouhodinových přednášek začíná 10. ledna tématem Pravěk, starověk, Egypt, Mezopotámie, Indie, Čína. Přednášky se budou konat vždy od 17:00 v krásných prostorách Kladenského zámku. Zakoupit si předem můžete zvýhodněné vstupné na celý cyklus za 600 Kč či jen na vámi vybrané jednotlivé přednášky (vstupné 90 Kč).
Markéta Váradiová je česká výtvarnice, pedagožka, lektorka výtvarných technik a dějin umění. Vystudovala Institut výtvarné kultury UJEP v Ústí nad Labem v ateliéru skla, Fakultu umění a designu UJEP v Ústí nad Labem v ateliéru přírodních materiálů. Pokračovala na Vilniaus dailés akademija ve Vilniusu a také získala stipendium na Egon Schiele Art Centru v Českém Krumlově. V letech 2006–2010 studovala výtvarné umění rovněž na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Pracuje jako pedagožka na Fakultě umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Její tvůrčí záběr je rozsáhlý a pracuje s velmi širokou škálou materiálů, technik a médií. Vytváří umělecké instalace a objekty, fotografie i malby. Za sebou má na tři desítky výstav a získala již řadu ocenění, včetně mezinárodních. V Kladenském zámku vede také kurzy malby.
Seznam přednášek MgA. Markéty Váradiové, Art D. v programu Dějiny umění na zámku:
1. 10. ledna Pravěk, starověk, Egypt, Mezopotámie, Indie, Čína
2. 24. ledna Předřecké kultury a antika, Kréta, Řecko, Řím
3. 7. února Středověk – Byzantská říše, románský sloh a gotika
4. 21. února Renesance
5. 6. března Baroko a rokoko
6. 20. března 19. stol. – klasicismus, romantismus, realismus
7. 10. dubna Impresionismus a secese
8. 24. dubna 20. stol. – fauvismus, expresionismus, kubismus, funkcionalismus, dada,
Nová Foyer Galerie Kladenského zámku bude představovat regionální umělce
První vernisáží, a to děl regionální výtvarnice Petry Tůmové, se v polovině ledna otevře nový výstavní prostor „Foyer Galerie Kladenského zámku“. Příležitost k prezentaci svých děl tu dostanou především regionální umělci. Menší expozice v přízemí nejvýznamnější kladenské památky doplní výstavy dosavadní
Galerie Kladenského zámku, která působí již řadu let v prvním patře západního zámeckého křídla a v současné době jsou tu k vidění například díla světoznámého představitele pop-artu Andyho Warhola. „Nový výstavní prostor bude představovat práci začínajících i dosud neobjevených či málo známých umělců, ale nejen jich, zároveň amatérských i profesionálních. Doufáme, že tím regionální výtvarníky a fotografy podpoříme, protože možností pro jejich prezentaci není mnoho,“ uvedl tiskový mluvčí Statutárního města Kladna Vít Heral a dodal: „Foyer bude návštěvníky ‚uvádět‘ do hlavních sálů Galerie Kladenského zámku. Menší výstavy zároveň oživí další prostory komorní městské památky, tedy ještě více zpříjemní prostředí pro návštěvníky.“
První vernisáž se ve Foyer Galerii Kladenského zámku uskuteční 18. ledna od 18:00. Až do 3. března tu bude k vidění výstava Petry Tůmové s názvem V kůži zvířete. „Jak by se cítila zvířata v lidské kůži a naopak? Zajímavý rozměr dodá lidské postavě hlava zvířete stejně tak i zvířecí hlava lidskému tělu. Najednou se změní vnímání celého výjevu, postavy dostanou jiný výraz často přecházející v karikaturu, což se ještě více rozvine, je-li na obraze více postav, které spolu komunikují. Celou mou tvorbou mě provází malba zvířat, není tomu jinak ani v této sérii. Propojení s lidským tělem se zvířecí výrazy posunuly do nové roviny,“ uvodila svou výstavu Petra Tůmová.
Tato regionální výtvarnice žije s rodinou poblíž Kladna. Absolvovala výtvarnou školu Václava Hollara v Praze. Věnuje se malbě, kresbě, mozaice, počítačové grafice, pracuje s dětmi ve škole. Vede příměstské tábory. Je členkou spolku „ART a CRAFT mozaika“.