Rada Středočeského kraje schválila jmenování Mgr. Lukáše Krinkeho novým ředitelem Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně. Pan Krinke uspěl ve výběrovém řízení. Po odchodu dlouholetého ředitele Zdeňka Kuchyňky do důchodu v červenci 2024 vedl muzeum prozatímně. Pan Krinke navazuje na téměř tři dekády úspěšného vedení muzea Zdeňkem Kuchyňkou. S jeho příchodem se očekává pokračování rozvoje této významné kulturní instituce a jejího postavení v rámci regionu i na krajské úrovni.
Lukáš Krinke představil ve výběrovém řízení vizi, která reflektuje moderní trendy muzejní práce. Kladenské muzeum by se mělo stát nejen kulturním centrem regionu, ale i místem aktivního setkávání odborné a laické veřejnosti. Důraz klade na modernizaci expozic, podporu vzdělávacích a volnočasových aktivit a zapojení muzea do širšího společenského a kulturního života. „Jsem rád, že se pan Krinke rozhodl převzít vedení muzea na plný úvazek. Jeho hluboká znalost instituce a regionu, stejně jako jeho odborné a organizační schopnosti, dávají muzeu silné předpoklady pro další rozvoj,“ uvedl Václav Švenda, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Středočeského kraje.
Lukáš Krinke, čtyřiačtyřicetiletý odborník na geobotaniku, působí ve Sládečkově muzeu od roku 2005. Zastával zde různé odborné a manažerské funkce – od kurátora sbírkového fondu přes vedoucího odborného oddělení až po zástupce ředitele. Jeho zkušenosti zahrnují jak odbornou práci v oblasti botanického výzkumu, tak vedení projektů zaměřených na historické změny flóry regionu. V minulosti působil také jako předseda Botanické komise Asociace muzeí a galerií.
Sládečkovo vlastivědné muzeum V Kladně sídlí v bývalé ředitelské vile Pražské železářské společnosti 10 min od centra města. Muzeum nabízí návštěvníkům seznámení s dějinami Kladenska od pravěku po počátek 20. století. Kromě stálých expozic je zde možné navštívit krátkodobé výstavy, přičemž pro děti jsou připravovány doprovodné aktivity – úkoly, hry či dílničky. Hornicko-hutnická historie regionu je prezentovaná v pobočce Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích. Tento areál bývalého dolu obsahuje nadzemní vybavení včetně unikátních těžních strojů, dále hornickou expozici a simultánní štolu. Dětem v areálu slouží unikátní industriální hřiště. Muzeum zajišťuje také prohlídky raně středověkého hradiště Budeč s rotundou sv. Petra a Pavla či rekonstruovaného bunkru lehkého opevnění u Bratronic.