Město Kladno vyhlásilo termín referenda o hazardu. To by se mělo konat 15. dubna. Lednové referendum bylo neplatné kvůli nízké účasti. Opozice tento krok kritizuje, město si prý ve skutečnosti konec heren nepřeje a při minulém referendu občany nedostatečně informovala.
Nový termín 15. dubna
„Zastupitelstvo odsouhlasilo termín opakování hlasování v referendu, a to sobotu 15.4. Přípravný výbor požadoval opakování při sněmovních volbách v roce 2025, a to kvůli šanci na uspořádání platného referenda pohledem dostatečné účasti lidí a také z pohledu úspor. Zastupitelstvo dokonce vyignorovalo úplně návrh jednoho z opozičních zastupitelů na termín evropských voleb. Referendum uspořádané samostatně úplně mimo volby bude stát město půl milionu. Účast může být z důvodu termínu nedostatečná. Město tak znovu porušuje požadavek soudu, který přímo uvádí, že návrh přípravného výboru má přednost a že je zájmem, aby byl vybrán takový termín, kdy je šance na platné referendum,“ prohlásila místní zastupitelka Anna Gamanová za Opravíme Kladno. Robert Bezděk z městské koalice prohlásil, že důvodem je aktuálnost: „Při vyhlašování referenda je třeba dbát na jeho aktuálnost. Nikdo neví, zda to bude ještě aktuální za dva a půl roku. Proto navrhujeme termín 15. dubna tohoto roku.“
Nikdo neví, zda to bude ještě aktuální za dva a půl roku. Proto navrhujeme termín 15. dubna tohoto roku.“
Minulé referendum neplatné
Minulé referendum o zákazu heren na území města Kladna se konalo souběžně s prvním kolem prezidentské volby. Občané Kladna v něm hlasovali o otázce: „Souhlasíte s tím, aby Statutární město Kladno na celém svém území, z důvodu ochrany veřejného pořádku a zvýšení bezpečnosti ve městě, učinilo veškeré možné kroky ve své samostatné působnosti k bezodkladnému zamezení provozu hazardních her uvedených v § 3 odst. 2 písm. d) a e) zákona č. 186/2016 Sb., o hazardních hrách?“ Deset tisíc Kladeňáků v referendu podpořilo zákaz hazardu, tři tisíce místních naopak hlasovalo proti tomuto návrhu. Referendum ale nebylo platné, protože v něm svůj hlas odevzdalo 26 % obyvatel místo potřebných 35 %. Za neplatnost referenda u soudu bojovala také místní senátorka Adéla Šípová. Ta zde poukázala na údajnou nezákonnou kampaň hrazenou z veřejných peněz města, která se snažila odradit občany od účasti v referendu, dále to, že v některých okrscích nebylo vůbec označeno konání referenda, nebyl označen stůl pro referendum, nebo že došly hlasovací lístky.