Symbolem Dne válečných veteránů jsou makové květy, které se prodávají veřejně, výtěžek z nich jde právě na vysloužilé vojáky.
Společnost patriotů Slaného zve na uctění památky všech válečných veteránů, které proběhne 11. listopadu 2024 na slánském hřbitově. Na všech vojenských hrobech budou zapáleny svíčky a vzpomenuto obětí nejen Velké války, ale i všech ostatních. Sraz je v pondělí 11. listopadu 2024 v 16:30 u zadní brány slánského hřbitova. Svíčky jsou zajištěny.
Se začátkem listopadu přichází opět tradice nošení červených květů vlčího máku na oděvu. Lidé tím vyjadřují podporu válečným veteránům a připomínají si oběti válečných konfliktů. Vrcholem je pak 11. listopad, tedy Den válečných veteránů či Den vzpomínek. V České republice se uskuteční množství akcí, které tento den připomenou. A členové Československé obce legionářskou se na nich zásadní měrou podílí.
V jedenáct hodin jedenáctého dne jedenáctého měsíce roku 1918 vstoupilo v platnost příměří podepsané válčícími stranami ve francouzském Compiègne, kterým byly ukončeny boje první světové války, tehdy nazývané Velké. Ačkoliv se ještě nejednalo o skutečný mír, pro tehdejší válečnou generaci se jednalo o jeden z nejkrásnějších dnů jejich životů. Letos si připomeneme již 106. výročí ukončení první světové války.
O rok později, během oslav prvního výročí ukončení Velké války, se v roce 1919 ve Spojeném království zrodila tradice Dne vzpomínek (Remembrance Day), při kterém jsou připomínány válečné oběti. Tento významný den má v různých zemích svou specifickou podobu, název a tradice. Základní cíl je však podobný – uctění památky všech veteránů a obětí válečných konfliktů, bez ohledu na válčící strany. Od dvacátých let 20. století se symbolem vzpomínky na válečné oběti staly květy vlčích máků, ale i dalších květin, které rostly na hrobech pohřbených vojáků. Základem se stala báseň kanadského vojenského lékaře Johna McCrae „Na polích flanderských“ („In Flanders Fields“).
Na polích flanderských
John McCrae
Na polích flanderských vlčí máky kvetou,
tam mezi kříži, řada za řadou.
Zde hrob je náš. Však mezi červánky,
na nebi modrém slyšte skřivánky,
když dole kanóny tu svoji píseň řvou.
My mrtví zůstanem – a je to možná zdání,
že včera žili jsme a byli milováni,
když nyní ležíme na polích flanderských.
Náš boj teď jiní převezmou:
do vašich rukou vkládáme teď svou
hořící pochodeň a vy ji neste dál.
Kdyby vám uhasla, vzpomeňte na náš žal.
Když rozkvétá lán máků červených,
my spíme dál na polích flanderských.
(český překlad Jindra Svitáková)
Také Česká republika se připojila k tradici připomínky 11. listopadu a od roku 2004 jej přijala jako svůj významný den – Den válečných veteránů. Každoročně je viditelné postupné zakořeňování a rozšiřování této tradice v českém prostředí, včetně nošení vlčích máků. Lidé, kteří chtějí dát najevo svou podporu válečným veteránům, by měli na počátku listopadu nosit na svém oděvu právě květ vlčího máku. Vlčí máky se také staly prostředkem, jak válečné veterány podpořit. Koupí květu vlčího máku prostřednictvím veřejných sbírek dávají občané najevo nejen svou vděčnost vojákům, kteří nasazovali a někteří i položili svůj život za svou zemi, ale ty potřebné mohou těmito příspěvky podpořit. Československá obec legionářská pečuje o odkaz československých a českých vojáků dlouhodobě, vede vlastní projekt Péče ČsOL o válečné veterány, a i pro letošní Den válečných veteránů podporuje sbírku Vojenského fondu solidarity, který se stará o veterány, vojáky a jejich rodiny v tíživých životních situacích.
Od 29. října 2024 zahájilo Ministerstvo obrany České republiky a Charita České republiky veřejnou sbírku ke Dni válečných veteránů, jejíž celý výtěžek putuje na Vojenský fond solidarity. Letos byly pro vlkomakovou sbírku zhotoveny zcela nové vlčí máky (tzv. Vlčí mák České republiky). Autorem grafické podoby je umělec Štěpán Mareš. Standardní sbírkové vlčí máky jsou vyrobeny z recyklovaného papíru s vygravírovaným rokem. Mimo toho existuje limitovaná edice vlčích máků složených z komponentů 3D tisku, na jejichž skládání se podíleli váleční veteráni a členové ČsOL. Jako třetí varianta vznikl i elektronický vlčí mák, tzv. digimák, vhodný například pro ty, kteří se nemohou dostat ke sbírkovému místu, ale rádi by na vojenský fond přispěli. Při zakoupení digimáku si jej můžete nechat poslat s vlastním věnováním, například vybranému veteránovi či hrdinovi odboje. Elektronický vlčí máky najdete na stránce www.digimak.cz.