Dne 15. 5. se v reprezentativních prostorech Senátu uskutečnila vernisáž výstavy “Františka. Žena, která byla slyšet.” Výstava je věnována političce, senátorce Františce Plamínkové. Studentky Gymnázia Kladno namalovaly plátna s touto významnou osobností české politiky.
Senátorka Františka Plamínková (5. února 1875–30. června 1942) byla česká politička a feministka, která pomohla prosadit volební právo pro ženy. Svoji neutuchající činnost vysvětlovala slovy: „Muži politiku berou jako svůj cíl, kdežto ženám je prostředkem ke zlepšení života.
“ Udržovala mnoho mezinárodních kontaktů, zasazovala se o demokratické principy a neúnavně usilovala o prosazování lidských práv. Vynikala svou bystrostí, vyjednávacím talentem a uměla skvěle vystupovat ve veřejném prostoru.
V roce 1923 založila Plamínková Ženskou národní radu, která sdružovala ženské spolky liberálního charakteru a koordinovala jejich činnost. Suverénně reprezentovala české ženské hnutí také na mezinárodním poli, s čímž se často pojily i funkce ve vedení organizací.
V roce 1925 byla zvolena na kongresu ve Washingtonu viceprezidentkou Mezinárodní ženské rady. Ve Spojených státech pobyla čtyři měsíce, přednášela krajanům o nové republice, navštěvovala různé instituce a setkávala se s mnoha lidmi, v New Yorku například s bývalým senátorem a budoucím prezidentem USA Franklinem D. Rooseveltem. V témže roce se zúčastnila parlamentních voleb a získala křeslo v československém Senátu, kde působila až do jeho rozpuštění v roce 1939.
V září 1938 napsala otevřený dopis Adolfu Hitlerovi, v němž ho označila za diktátora a zastala se prezidenta Edvarda Beneše, kterého Hitler předtím veřejně obvinil ze lži. V dopise ujistila Hitlera, že věří, že navzdory vojenské přesile Pravda zvítězí. Františka Plamínková byla hned na začátku války jako hlasitá obhájkyně demokracie a hodnot první republiky zatčena na několik týdnů gestapem. Další zatčení přišlo v roce 1942 během heydrichiády, následovalo uvěznění v Malé pevnosti Terezín. Dne 30. 6. byla popravena na Kobyliské střelnici v Praze.