Sezóna studených mezí, mokrých plavek a z toho plynoucích zánětů, zejména u žen, letos přichází dříve, než kdy jindy. Nemají to ti muži jednodušší! Příroda to zařídila tak, že infekcemi močových cest trpí mnohem vzácněji – může za to anatomie, kratší močová trubice u žen. Záněty měchýře umí zkomplikovat život zejména v období jara a letních prázdnin. Jak si s nimi nejlépe poradit?
Nepříjemný, bolestivý, nebezpečný
Suverénně nejčastějším viníkem zaníceného měchýře je bakterie Escherichia Coli (známá pod zkratkou E. Coli) – ta má na svědomí 77 % případů těchto infekcí. Podíl ostatních škodlivých patogenů způsobujících onemocnění je prakticky zanedbatelný. Neléčená nebo nesprávně léčená cystitida (zánět močového měchýře) může způsobit zánět tzv. ledvinové pánvičky až zánět ledvin a přejít do chronického stavu. Alespoň jeden zánět močového měchýře za život dostane 40 % žen a 11 % se s ním potýká každoročně. Za opakující infekci se považuje výskyt 2 krát za půl roku nebo 3 akutní infekce za rok.
Jak se projevuje takový zánět?:
1. časté nutkání na močení a ztížené močení
2. řezání a pálení při močení
3. vyzařování bolesti do břicha a zad
4. horečka
Za pomoci těchto rad se jim však možná vyhnete:
1. Správný pitný režim
Ví o něm každý, ale dodržuje ho málokdo. Pít je třeba předtím, než pocítíte žízeň. Pijte raději častěji a v malých množstvích (1-2 dcl). Vhodná je čistá voda, nízko až středně mineralizované minerální vody (doporučuje se jejich střídání), neslazené ovocné nebo bylinkové čaje. Snížený příjem tekutin zvyšuje riziko výskytu infekcí močových cest.
2. Správný mikční režim
V močovém měchýři může i po vymočení zůstávat tzv. reziduální, tedy zbytková moč. Jeho zvýšené množství představuje další významný rizikový faktor pro vznik infekcí močových cest a přispívá ke zhoršení inkontinence. Týká se to především starších žen. Naopak mladším, sexuálně aktivním, se doporučuje vymočení po sexuálním styku.
3. Správná hygiena
Je vám jasné, odkud většinou přichází potvůrka E. Coli. A určitě je vám jasné, že šňůrka z tango kalhotek je ideálním "provázkem", po kterém se z konečníku usilovně vyšplhá ... ano, přesně tam. Pokud jste na „močáky“ náchylná, nenoste je. Pod krátkou sukní (nebo i dlouhou za větrného počasí) je to stejně nepraktické. A tisíckrát opakované - utírat zepředu dozadu, ne naopak.
4. Odhoďte mokré plavky
Zdánlivě banální zvyk ponechat na sobě po koupání mokré plavky může způsobit problémy. Vlhko a syntetický materiál plavek jsou pro patologické bakterie ideálním prostředím pro množení. Když se přidá chladivý efekt mokrých plavek v pánevní oblasti, lze to přirovnat k nachlazení. Jím oslabené tělo + správná bakterie = zánět močového měchýře jako vyšitý.
5. Prevence či doplněk léčby
Vyplatí se preventivní prohlídky a doplňování vitamínů, v případě potřeby i hormonu estrogenu. Prospěšné je také užívání vhodných fytopreparátů (na přírodní bázi). Některá fytoterapeutika (léky rostlinného původu, například Canephron*) mají antimikrobiální a protizánětlivé účinky. Rovněž přispívají ke snížení přilnavosti bakterií. Jednoduše řečeno, škodlivé bakterie typu E. Coli se z měchýře „odplaví“, když je jim znemožněno přichytit se na jeho stěny. Fytofarmakum s kombinací přírodních výtažků (léčivé byliny zeměžluč, libeček a rozmarýn) je účinnou a bezpečnou možností ke zvládnutí nekomplikované infekce močových cest. V případě, že vám lékař předepsal antibiotika, je vhodným doplňkem léčby. Užívání podpůrné rostlinné terapie vede ke snížení výskytu opakujících se infekcí.
*Canephron obalené tablety je lék k vnitřnímu užití. Před použitím si pečlivě přečtěte příbalový leták. Použití tohoto tradičního rostlinného léčivého přípravku je založeno výlučně na zkušenosti z dlouhodobého použití.