Na Kladně radní odsouhlasili vyhlášku, která zakazuje nabíjení elektromobilu tam, kde to není výslovně uvedené. Smůlu tam mají ti, kdo chtějí nabíjet auto ze své vlastní zásuvky ve svém bytě.
„Několik těchto případů řešila Městská policie Kladno, vlastník elektromobilu například pospojovanými prodlužovačkami z bytu ve třetím patře nabíjel svůj vůz stojící před panelovým domem. Velmi neradi bychom se dočkali situace, kdy obdobné případy budou přibývat. Je to nepřijatelné a především nebezpečné. Také proto se tento bod, možná pro někoho úsměvný, objevil přesně specifikovaný v přijaté Obecně závazné vyhlášce Statutárního města Kladna o zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku, ochraně veřejné zeleně a zlepšení vzhledu města,“ uvedl Vít Heral, tiskový mluvčí kladenské radnice.
Ve vyhlášce se uvádí, že: „Nabíjení elektromobilů a elektroskútrů na veřejných prostranstvích (např. veřejná parkoviště, veřejná zeleň, ostatní obdobné plochy), která k této činnosti nejsou přímo určená nebo vymezená (např. parkovací místa s nabíjecím zařízením určeným pro nabíjení elektromobilů či elektroskútrů) z důvodu ochrany bezpečnosti, zdraví a majetku.“ Kde si tedy mohou místní svůj elektromobil nabíjet? Jedinou možností pro ně zůstávají veřejné nabíječky, například na obchodních domech, nebo na některých parkovištích. Na Kladně a v nejbližším okolí je v současné době v provozu 14 dobíjecích míst.
Nabíjení elektromobilu ze zásuvky není nemožné, ale nejde o ideální možnost. Běžná zásuvka totiž umožňuje jen velmi pomalé nabíjení, což podle některých zdrojů na druhé strany pomáhá baterii a té se tak prodlužuje životnost. Na druhou stranu se nejedná o nejbezpečnější způsob dobíjení vozu. Na kabel působí vysoký proud, který jím prochází, takže se zvyšuje riziko požáru. Zásuvku bychom tedy měli brát jako záložní možnost, jak své vozidlo napájet v té nejvyšší nouzi. Ani tato možnost již není pro Kladeňáky nyní dostupná.