Zájezd Zoopark pokračuje ve svém odhodlaném úsilí posílit divokou populaci velmi ohrožené koroptve polní v České republice. Ve čtvrtek 21. listopadu vypustili chovatelé za přítomnosti médií celkem 23 jedinců. Spolu s předešlými roky už tak do přírody vrátili přes sedm desítek koroptví.
"Dříve byla koroptev v okolí naší zoo hojná, ale v současné době se s ní setkáváme velmi vzácně. Aktuální populace je tak malá, že každý vypuštěný pták je prospěšný. Chceme proto přispět k obnově populace koroptve, a to nejen vypouštěním odchovaných jedinců, ale rovněž i změnami v krajině. Každá zachovaná nebo obnovená mez, remízek nebo nezoraný okraj cesty k tomu mohou dopomoci. V rámci údržby areálu zoo a blízkého okolí se snažíme taková vhodná místa vytvářet. Ta pak slouží nejen koroptvím, ale samozřejmě i dalším druhům zvířat,“ říká ředitel Zooparku Zájezd Jiří Marek. Tento dříve hojný druh je dnes ale na pokraji vyhynutí. Zatímco před sto lety žilo na území dnešní České republiky odhadem pět milionů koroptví, v současné době přežívá méně než 1,3 % původní populace. Hlavní příčiny ohrožení koroptve jsou zřejmé a původ mají ve změně hospodaření se zemědělskou krajinou. Průmyslové zemědělství, konkrétně velkoplošné pěstování monokultur, mechanizace a především chemizace zapříčinily dramatické poklesy živočichů, kteří jsou přímo vázáni na polní prostředí. „S projektem jsme začali v roce 2021, kdy jsme pořídili první chovné jedince. Ty jsme na jaře vypustili do několika hnízdních voliér umístěných na lokalitách budoucího vypouštění. Letos úspěšně vyvedli mláďata dva páry, které obývají voliéry umístěné mezi polními biotopy poblíž hlavní částí zoo a Motýlí louky. Snažili jsme se rodičům do odchovu mláďat zasahovat co nejméně, aby měli maximální klid. Jejich plachost totiž velmi ovlivní šanci na jejich přežití. Když se po vypuštění budou bát nejen lidí, ale i dalších zvířat, která mohou být potenciálními predátory, zvyšuje se šance na úspěšnost projektu. Důležitá je i výška rostlin v samotné voliéře. Ptáci se musí odmalička učit kličkovat mezi rostlinami, protože to stejné je čeká v dospělosti, až se budou vyhýbat predátorům. Do přírody jsme v letošním roce vypustili 23 jedinců. Pevně doufáme, že se s nimi budeme pravidelně setkávat při kontrolních obchůzkách,“ dodává Marek.
Zoopark Zájezd má v úmyslu v projektu vypouštění koroptví polních pokračovat. "Po dalších přibližně třech až pěti letech bude možné posoudit, zda je početnost koroptví v okolí naší zoo vyšší. Zatím máme pozitivní zprávy z loňské sezony, kdy jsme hejna koroptví v okolí pozorovali opakovaně. Jsme přesvědčeni, že přispěly i dvě skupiny, které jsme vypustili v loňském roce," popisuje ředitel. Pro projekt je důležitá i podpora návštěvníků. "Podpora veřejnosti je pro nás velmi důležitá. Lidé mohou podpořit koroptve třeba tím, že si udělají výlet do naší zoo s rodinou i teď v zimě a přispějí tím na ochranářské a vzdělávací aktivity, kterým se věnujeme. Nabízíme také adopce zvířat a nově i dárkové poukazy „Naplň misku“ na zakoupení krmení zvířatům, které nám velmi pomáhají s celkovým provozem zoo," říká Daniel Koleška, vedoucí vzdělávání.
Zoopark Zájezd je otevřen každý den i v zimním období. Od října do začátku března je otevřen od 10 do 16 hodin. Na neděli 9. prosince je pro návštěvníky nachystaná velká Mikulášská neděle se spoustou aktivit pro děti.