O posledním dubnovém víkendu se konala v Libušíně velká dobová bitva, kterou chtěli mít její organizátoři zdokumentovanou i pomocí kamery v dronu. Bohužel se do záběrů připletl cizí neohlášený dron, který nedodržoval předpisy a létal nebezpečně.
„Na bitvě Libušín lítal nějaký dron, který se nám několikrát připletl do záběru. Údajně to byl někdo právě ze Slaného z nějaké větší organizace. Ten člověk nám zkazil záběry. Měl jsem na starosti záznam pro pořadatele a dron zde měl být pouze náš,“ uvádí Pavel Bláha, šéf týmu kameramanů. Dron létal dost nízko nad shromážděnými lidmi, rychle, takže nedodržoval předpisy. Šlo o účastníka v dobovém oblečení a s dronem Mavic 2. „Viděl jsem video jak dron nebezpečně proletěl před tím naším. Kolega říkal, že se mu musel vyhýbat a kvůli tomu se nemohl soustředit na záznam bitvy,“ ,,Pro příští ročník akce budu trvat na tom, že jiný dron na místě nebude, případně by bylo nutné pracovat na koordinaci a respektovat absolutní přednost a prioritu letu našeho dronu. Oficiální záznam pro pořadatele je vždy jen jeden. Budu o tom určitě jednat s organizátorem akce. říká Pavel Bláha.
Každý majitel dronu musí dodržovat pravidla pro jejich používání. Dron může létat maximálně do výšky 120 metrů a vzdálenosti, do které na něj pilot dohlédne prostým okem. Dále stroj nesmí přelétat nad shromážděním osob a hustě osídlenými oblastmi, budovami nebo silnicí. Pro přelety nad památkami či shromážděním osob je nutná speciální licence a povolení. Od kolemjdoucích osob v krajině je potřeba dodržovat odstup 30 metrů od místa dopadu. Pro drony vybavené nízkorychlostním režimem je to pět metrů. Dále všechny drony s kamerou je nutné registrovat. Pilot musí absolvovat online test.