Nedaleko Knovíze můžete vidět ojedinělé dílo ve skalním masivu. Při procházce zde narazíte na draka, kterého vytvořil místní umělec David Cimrman. Pro rodiče malých dětí jde o skvělý tp na výlet, který může děti podnítit k jejich vlastní tvorbě.
Kde mohou návštěvníci dílo hledat?
Dílo je možné vidět v obci Knovíz poblíž Slaného. Stěžejním bodem je Husova skála, která je viditelná i z centra obce. Pod Husovou skálou vede rovná cestička podél zástavby, která vás dovede až k drakovi. Po cestičce budete mít možnost ještě vidět vesničky skřítků, které jsem tam udělal pro nejmenší návštěvníky. Je to určené pro děti, aby je to táhlo tímto směrem a aby doma samy tvořily postavičky, nebo kompozice, které potom odnesou do lesíka, přidají do vesničky a sami ji oživí a budou se o to starat. Jde o loňský projekt, kdy to začalo fungovat. Loni jsem dokončil draka a vesničky. Jezírka jsou hotová již druhým rokem.
Jakou technikou jste draka vytvořil?
Původně jsem začal nakupovat dražší profesionální sekáče, ty se mi ale neosvědčily. Tento pískovec má poměrně velkou křemičitost, takže to chce trochu citu, protože jinak to praská a dělá si to, co chce. Nejvíce se mi osvědčila klasická zednická špachtle, kterou jsem našel po dědovi ve sklepě a kterou jsem udělal celého draka. Trvalo to pět měsíců, nebyla tam použita žádná elektřina. Vše bylo jen ručně.
Co bylo inspirací?
Původně jsem chtěl jen vyčnívající část skalního masivu očistit od nápisů od místní mládeže, které se mi nelíbily, našli jsme to při procházce s mým synem. Při očišťování pískovce tam byla poměrně silná zvětralá vrstva, takže to odpadávalo. Pak se tam začal tvořit obrys nějakého tvora a já jsem v tom začal vidět draka. Chtěl jsem tam udělat draka, který byl trochu děsivější a divočejší, ale od počátku prací, kdy se chodily dívat místní děti a začaly na místo působit, nakonec drak chytnul trochu jemnější vzhled, aby se ho žádný z návštěvníků nebál. Drak je dělaný v místě, které se od nepaměti využívá k těžbě pískovce, takže jsem prací nenarušil žádný přírodní útvar, který by někde vyčníval, ale naopak jsem pouze využil zvětralou vrstvu, která se odkryla pravděpodobně někdy před 300 – 400 lety při těžbě pískovce.
Jak bylo vytvoření draka náročné?
Bylo to náročné časově, trvalo to pět měsíců každodenní práce. Pokud nebyl liják, nebo mrazy, byl jsem tam každý den. Šel jsem do hloubky a začal tvořit 3D objekt a musel odstraňovat hrozně moc materiálu. Jen masa, ze které je vytvořený drak, je složená z pěti vrstev a každá se chová jinak.
Jak je dílo odolné?
Samo o sobě by to odolné nebylo, bylo by náchylné k fyzickému poškození, takže jsem dílo zkusil napustit loni před zimou vodním sklem, je to křemičitan draselný na přírodní bázi, není to chemicky závadné vůči přírodě, naše babičky si v něm nakládaly vejce. Vodní sklo dílo zpevnilo. Nyní to začíná narušovat sůl, která se vypařuje z pískovce, jelikož zde před mnoha miliony lety bylo moře, takže sůl je v pískovci obsažena. te´d jsem dal možnost pískovci dýchat a sůl se kondenzuje na povrchu a krystalizuje tam. S tím se budu muset nějak poprat. Nátěr vodním sklem budu opakovat, abych zpevnění obnovil. Nyní se to chová jako beton, nemělo by se nic poškodit, takže je možné si na draka sáhnout.
Jak jste se dostal k podobné tvorbě?
Jde o moje jediné veřejné dílo. Po cestě je možné narazit na skřítka, který je začleněný pod malým skalním masivem. V minulosti jsem si hrál s keramikou, keramická hlína mě baví, protože je na ní možné upustit hodně fantazie. Vždy jsem měl sen dělat něco většího, skála mi tu možnost dala.