Mezi obyvateli městských bytů ve Slaném zavládlo minulý týden zděšení. Obdrželi totiž deseti tisícové nedoplatky za teplo a teplou vodu. Nyní chce město s dodavatelem, firmou RDK Servis, vyvolat jednání o těchto nedoplatcích.
Doplatek za teplo ve výši 30 - 50 tisíc korun není ve Slaném ničím neobvyklým, a to i když si odběratelé zvedli zálohy. Lidé na takové doplatky pochopitelně nemají a jsou zoufalí. Firma RDK Servis se zaklíná tím, že se zvedly ceny energií a že vláda nevztáhla tzv. úsporný strop také na teplárenství: "„Vzhledem k vysokým cenám energií v roce 2022 a dosud neuzavřenému řízení ve věci kompenzací cen pro teplárenství a jejich odběratele (tzv. „dočasný krizový rámec“) může u některých odběratelů dojít k vyšším nedoplatkům. V těchto případech proto k fakturám za rok 2022, kromě jiných příloh, připojíme i návrh splátkového kalendáře. Věříme, že v průběhu roku 2023 dojde ke kompenzaci části zvýšených nákladů na energie za rok 2022. Tuto kompenzaci poté promítneme do cen pro odběratele dle platných předpisů.“ Místní však namítají, že firma zdražila až o 300 %, zároveň se ukázalo, že firma RDK Servis odebírala elektřinu od slabého partnera, dodavatele Lumius, který zkrachoval. Firmě RDK se nepodařilo získat běžného dodavatele a odebírala energie na spotovém trhu, což je finanční sebevražda.
Vysoké nedoplatky na vyúčtování nenechaly bez odezvy ani vedení města Slaného. „Vedení města se na jednání rady již několikrát pokoušelo rozklíčovat ceny RDK. Porovnávání cen mezi městy, pouze podle cen za GJ, jsou silně zavádějící. Tuto informaci nám potvrdili přední čeští odborníci z UCEEB ČVUT. Na příští jednání rady města jsou kvůli této problematice pozváni jak zástupci RDK, tak odborníci z ČVUT. Z tohoto jednání by měl vzejít seznam kroků, které v této záležitosti město Slaný bude a může realizovat. Většina těchto kroků bude muset proběhnout ve spolupráci s firmou RDK, jelikož jsou čistě soukromou společností, ve které město nemá žádný podíl a nemůže tak zasahovat do jejich vnitřních procesů. Podotýkám, že válka na Ukrajině, Covid-19 nebo enormní inflace nejsou jevy, které by kdokoliv z účastníků mohl ovlivnit,“ uvedl místostarosta Pavel Rubík.
Také místostarosta Radek Vondráček k problematice sdělil: „Komunikujeme intenzivně s firmou RDK již delší dobu a hledáme řešení vysokých nedoplatků. Kalkulace, kterou nám firma naposledy předložila, byla velmi nejasná a nepřehledná, proto chceme vše dopodrobna vysvětlit na květnovém jednání rady města. Jak již bylo zmíněno, jedná se o soukromého dodavatele a tedy nějaký přímý vliv na tvorbu cen má město omezený. Přesto pevně věříme, že se nám podaří s městským dodavatelem najít společnou řeč. Občany bychom dále rádi ujistili, že v tomto směru podnikneme všechny nutné kroky, které nám v danou chvíli situace umožňuje“.
„Opakovaně jsme problematiku centrálního vytápění projednávali na zasedání rady města. Protože se jedná o složitou problematiku provozování soukromým subjektem, oslovili jsme s žádostí o spolupráci nezávislou odbornou společnost ČVUT, která městu připravila Územní energetickou koncepci. Tu budeme projednávat na jednání zastupitelstva, včetně návrhů úsporných opatření, která by měla snížit cenu pro uživatele. Zároveň jsme společnost ČVUT požádali o kontrolu kalkulace cen ve Slaném a porovnání výše nákladů za vytápění s dalšími městy. Nad rámec toho jsme požádali právní zástupce města o analýzu dlouhodobého smluvního vztahu“ uzavřel vše starosta Martin Hrabánek.