Potkanů přibývá, jde bohužel o velmi častý problém Středočeského kraje. Podle deratizéra Zdeňka Frieda z firmy Hornet Z/F obce šetří na deratizaci, která je přitom ze zákona povinná. Potkani se přitom dokáží do domu vlézt i kanalizací. Bez odborného zásahu je šance na usmrcení potkana poměrně malá.
Lezou kanalizací
Potkanů ve Středočeském kraji je stále více: „Letos je jich víc, města šetří na plošné deratizaci a lidem lezou kanalizací do bytů,“ uvedl Zdeněk Fried. Na to, že máte doma potkana, přijdete snadno: „Buď je lidé slyší, jak jim běhají po domě a bytě, nebo najdou jejich trus anebo je rovnou vidí,“ upřesnil. Potkani jsou škůdci a jejich přítomnost nelze přejít: „Ničí věcí okusem a močí znehodnocuji potraviny. Přenášejí spoustu infekčních nemocí. V Rakovníku mi vyprávěla kuchařka po deratizaci pizzerie, že její syn leží na infekčním oddělení, protože ho na hřišti kousl potkan. Potkani nepřináší mor protože jsou vůči němu imunní, to jenom krysy. Přímým kontaktem nebo kontaktem s trusem, močí či slinami při kousnutí může dojít k přenosu původce závažného onemocnění. Celosvětově hlodavci mechanicky přenáší přes 35 různých nemocí jako například salmonelózu, leptospirózu a další,“ dodal Zdeněk Fried.
Nenechávejte nepořádek
Jak se potkanům bránit a nepozvat je do svého domu? „Hlavně úklidem, nikde nenechávat hromady nepořádku, ve sklepích nic neopírat o zdi, utěsnit všechny otvory do objektu.“ Má smysl se pokoušet o usmrcení potkana vlastními silami? „Na potkany nefungují volně prodejné jedy, obsahují male množství účinné látky, fungují pouze na myši. Potkana a tím pouze nakrmíte. Profesionální přípravky jsou účinnější a jsou prodejné na základě osvědčení. Spousta lidí si myslí že je vyhubit sami, ale to nejde, stojí je to spousta času a nervů a nakonec zavolají deratizátora. Cena začíná kolem 1200 a více podle počtu deratizačních staniček. U profi nástrah je účinnost 100 %.“
Otrávit je není snadné
Zahubit potkana jedem není tak snadné: „Jsou velmi opatrní, chvíli trvá než začnou žrát návnadu. Vyšlou ochutnavače a pokud se mu nic nestane, tak se do toho pustí i ostatní. Dnešní biocidy jsou antikolagulanty a smrt nastává zhruba za 3 až 4 dny. Jako deratizer mám podle zákona povinnost usmrtit zvíře co nejšetrněji.“ Nejdůležitější je úklid míst, obce mají povinnost deratizovat ze zákona: „Nic nikde nenechávat povalovat a dbát na pravidelnou deratizaci. Podle zákona o ochraně veřejného zdraví se má dělat pravidelně každý půl rok. Firmy to mají že zákona 258/2000 sb. O ochraně veřejného zdraví povinné. Pokud někdo zjistí přítomnost škůdce, může se na mě jako deratizéra obrátit kdykoliv. Tato služba je dostupná nonstop. Paniku lidí totiž zcela chápeme,“ uzavřel Zdeněk Fried.