Město Kladno vydalo tiskovou zprávu, ve které informje, že na šestém zasedání zastupitelé města Kladna odhlasovali pravidla pro prodej bytů st-ávajícím nájemníkům v bytovém komplexu v ulici Vojtěcha Lanny v Kladně – Ostrovci, změny v územním plánu i nová znění obecně závazných vyhlášek o nočním klidu a zabezpečení veřejného pořádku, ochraně veřejné zeleně a zlepšení vzhledu města.
Ceny zhruba 160 bytů v ulici Vojtěcha Lanny vycházejí ze znaleckého posudku, podle něhož metr čtvereční podlahové plochy u jednotek 1+1 a 1+kk vychází na 61 tisíc korun a u jednotek 2+1 a 2+kk na 59 tisíc korun. Zastupitelé nakonec odhlasovali z této ceny výraznější slevu, z původně navržených 25% procent mohou zájemci odkoupit byt o celou třetinu levněji. Byty si mohou zakoupit stávající nájemníci, případně jen a pouze po jejich písemném souhlasu rodinní příslušníci, nebo i třetí osoby.
„Domnívám se, že byty jsou nabídnuty za velice výhodných a seriózních podmínek. Jde o nabídku a možnost pro stávající nájemníky, nikoliv nutnost. Pro lidi, kteří si byt odkoupit nechtějí se nic nemění a zůstávají v něm bydlet dle uzavřené smlouvy,“ opakovaně zdůraznil primátor Milan Volf (Volba pro Kladno). Město Kladno také předběžně dojednalo zájemcům možnost zvýhodněné nabídky bankovního hypotečního úvěru. Zároveň město poskytne součinnost při získání úvěru.
Dalším z bodů na programu byly také změny územního plánu, které například upravují funkční využití a prostorové uspořádání umožňující plynulý rozvoj území v přímé vazbě na hlavní nádraží Kladno.
„Dosavadní stav, nesmyslně rozkouskovaný, blokoval jakýkoliv budoucí rozvoj této plochy. Změna územního plánu ji umožní využít efektivně. Na starou nádražní budovu je vydán demoliční výměr a pro její zbourání není potřeba měnit územní plán. Jeho změna pouze umožňuje, aby zde šla postavit nová kvalitní budova,“ reagoval na dotazy radní pro oblast rozvoje města Ondřej Rys (Volba pro Kladno). „Tato změna v územním plánu neřeší zachování nádražní budovy z hlediska v uvozovkách památky, řeší zmatek v pozemcích pod ní,“ završil diskuzi zastupitel Petr Drnec (ODS). Poté byl návrh změn přijat a nehlasoval proti němu ani jeden zastupitel.
Odsouhlasena byla také nová znění obecně závazných vyhlášek „O nočním klidu“ a „O zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku, ochraně veřejné zeleně a zlepšení vzhledu města“. Tyto vyhlášky například vymezují časy, kdy je povoleno používat zábavní pyrotechniku, ale také nepovolené činnosti na veřejných prostranstvích. „Vyhláška slouží jako nástroj proti nepřizpůsobivým občanům, kteří narušují veřejný pořádek například nočními párty, grilováními na sídlištích a podobně. Jiný nástroj nemáme. Díky vyhláškám naši strážníci mohou při nevhodném chování zakročit,“ vysvětlil primátor Volf.
Novinkou ve vyhlášce je i výslovný zákaz nabíjení elektromobilů či elektroskútrů na veřejných prostranstvích, která k této činnosti nejsou přímo určená nebo vymezená. Město tak mimo jiné reagovalo na první případy, kdy majitelé elektromobilů nabíjeli své vozy pospojovanými prodlužovačkami přes pozemní komunikace z oken bytových domů.