Ministerstvo životního prostředí spustilo nové dotační programy pro podporu energetických úspor. Jedním z nich je známý program Nová zelená úsporám, a dále program Oprav dům po babičce. Žadatelé o dotaci na Novou zelenou úsporám pro bytové domy mohou podávat žádosti od 19. září 2023, pro rodinné domy od 26. září 2023. Stejný den lze také žádat o poddotaci Oprav dům po babičce.
Oprav dům po babičce
Dotační program Oprav dům po babičce, který je součástí programu Nová zelená úsporám, má specifické požadavky pro žadatele. Dotace je určena pouze pro fyzické osoby, které nesmí vlastnit žádnou jinou nemovitost. Jejich trvalým bydlištěm musí být objekt, který chtějí opravit, a musí v něm žít alespoň 10 let po udělení dotace, což neplatí pro děti žadatele. Každé narozené dítě přináší žadateli 50 000 korun, což platí pro všechny děti narozené do roku 2030. Při střídavé péči je tato částka rozdělena. Po schválení žádosti může žadatel získat až 1 000 000 korun a nejvýše 50 % nákladů na opravy, které snižují energetickou náročnost domu. Tato podpora zahrnuje především optimální zateplení, ale může se také vztahovat na další energetická úsporná opatření, jako je instalace fotovoltaických panelů, výměna zdrojů tepla, ohřev vody, sběr dešťové vody, nabíjecí stanice pro elektromobily a další. Pokud žadatel požádají o více úsporných opatření (např. zateplení a fotovoltaiku), získá dalších 10 000 korun za každou kombinaci těchto opatření. Dotace je vyplácena předem.
Nová zelená úsporám – podpora pro kamna
O tuto dotaci mohou stále žádat fyzické osoby, společenstva vlastníků jednotek (SVJ), bytová družstva a obce. Již není možné získat dotaci na projektovou dokumentaci, která byla dříve ve výši 5000 korun. Dotace na elektronabíječky byla též snížena z 30 000 na 15 000 korun a může být čerpána pouze jednou pro každý rodinný dům během platnosti programu Nová zelená úsporám. Podpora pro minimální instalace s výkonem 2 kWp byla zvýšena na 60 000 Kč a není již vyžadován hybridní střídač. Novinkou je také podpora instalace kamen a krbů, pokud jsou to zařízení spalující biomasy s uzavřenou spalovací komorou, která může sloužit jako topidlo sálavé, teplovzdušní nebo s vodním výměníkem a jsou ručně přikládána. Dotace na tato zařízení byla stanovena na 45 000 korun. Dále je podporována výměna plynových kotlů za tepelná čerpadla se solárními kolektory, kde podpora byla zvýšena na 120 000 nebo 160 000 korun.