Aktuálně probíhá jeden ze 2 vrcholů aktivity klíšťat v rámci roku (k tomu 1. dochází většinou v květnu, 2. se tradičně odehrává na podzim).
A protože jarní počasí láká k výletům do přírody, máme pro vás pár tipů, jak na klíšťata vyzrát.
A samozřejmě taky užitečnou mapu aktivity těchto parazitů - podívejte se na dnešek i další dny: https://info.chmi.cz/bio/mapy.php?type=kliste
A co by klíšťata určitě nechtěla, abyste se o nich dozvěděli a vyhnuli se jim?
Tihle "malí upírci" milují listnaté a smíšené lesy. Jejich oblíbeným domovem jsou i houštiny nebo vysoká tráva, kde mají ideální vlhkost po celý den. Takže určitě pozor na podobná místa a radši procházejte spíš po zpevněných cestičkách.
Zvlášť oblíbené jsou u klíšťat okraje lesů, kde si mohou užívat svůj oblíbený polostín. Ten jim zabezpečuje, že je nepostihne ani příliš velké vlhko, ani sucho.
A právě sucha a vysychání se klíšťata bojí úplně nejvíc. Proto také během horkého léta jejich aktivita slábne a více si na nás troufnou zase na podzim.
A kde se klíšťatům naopak nedaří? Mnohem méně než jiné lesy lákají klíšťata ty jehličnaté - obzvlášť když jsou bez podrostu. A ani kamenitá místa s řídkou vegetací jim nesvědčí. Čáru přes rozpočet jim uděláte nejen procházkou mezi jehličnany, ale taky třeba posekáním trávy - ať už na vaší zahradě, louce nebo pastvině.
A radost klíšťatům neuděláte i vhodným oblečením - hodí se pevné boty nebo hladké světlé látky (po nichž se nezvaní hosté sklouznou jedna dvě a pokud se udrží, snadno je uvidíte a odcvrnknete).
Samozřejmě pomáhá repelent taky a prohlídka těla po návratu domů - ale i při procházce můžete občas mrknout na ruce a nohy. Určitě je fajn se s nezvaným hostem rozloučit dřív, než se stihne přisát.
A protože návrat domů s klíštětem nemusí přinést jen svědění, ale může odstartovat i nebezpečnou nemoc, určitě stojí za zvážení tak očkování proti klíšťové encefalitidě.