Město Kladno je největším městem ve Středočeském kraji. Jeho potenciál k využívání instalací fotovoltaiky na veřejných budovách je tedy obrovský. Jak se zde plánují zapojit do komunitní energetiky a vyrábět elektřinu pro místní?
Fotovoltaika zažívá v poslední době velký nárůst. Rostou hlavně instalace na rodinných domech. S platností nového zákona o obnovitelných zdrojích energie, se do středu zájmu dostanou také bytové domy, neboť tam budou moci zakládat tzv. energetické komunity. Jak jsou na to připraveni na Kladně? "Legislativní vývoj samozřejmě sledujeme," prohlásil Vít Heral, tiskový mluvčí Kladna. Na solární boom se prý připravují: "Aktuálně město chystá pilotní projekt spolu s vybranými sdruženími vlastníků jednotek (SVJ) a bytovým fondem města. Je také zapojeno do přípravy mezinárodních projektů, které mají za úkol komunity přiblížit co nejvíce modelu soběstačnosti a sdílení energie. Město má v této oblasti několik rolí, které hodlá naplnit – aktivní zapojení do komunity (stran sdílení přebytku), do nákupu levnější energie a do podpory či moderace vzniku komunit ve městě. Hodlá tedy občany v zakládání komunit podporovat a na základě zkušeností radit jim, jak na to. Komunity mohou vznikat v lokalitách, kde to dává smysl a kde bude zájem občanů a dalších partnerů."
Díky novému zákonu budou moci v bytovém domě elektřinu nejenom vyrábět, ale také ji sdílet, což dříve nebylo kvůli legislativě možné, bylo možné ji spotřebovávat jen ve společných prostorách. Na Kladně chtějí zákona využít a plánují osadit panely na všechny budovy ve vlastnictví města: "Město Kladno má komplexní plán pro realizaci fotovoltaických elektráren na všechny relevantní městské budovy. Součástí plánu je i úvaha o tom, že si skrze městskou společnost bude elektrárny spravovat samo. Tím bude moci město plně využít potenciálu vyrobené energie, zejména pro snížení spotřeby, ale také pro sdílení energie v rámci plánovaných energetických komunit v Kladně. Konkrétní instalace se nyní připravují v několika fázích, a to například na vybraných budovách škol či magistrátu. Začít město hodlá s dvěma desítkami městských objektů metodou energetických služeb se zárukou (EPC). Poskytovatel EPC investici převezme a následně ji město splácí z dosažených a smluvně garantovaných úspor. Eliminuje tak enormní nárazovou zátěž svého rozpočtu, a veškerá rizika projektu navíc nese poskytovatel EPC," dodal Vít Heral.