ZOO Zájezd hledá adoptivní rodiče pro své svěřence.
Kotinga nahokrká je v zoo nová a na své adoptivní rodiče stále čeká.
Roztomilý pohled, chlupatý kožich, vzpřímený postoj. Určitě se vám hned vybaví surikaty nebo lemuři. Díky své „roztomilosti“ jsou žhavými favority k adopci pro většinu návštěvníků. V zoo máme ale i druhy, které sice na první pohled nejsou tak „roztomilé“, jsou ale neméně zajímavé. Některé z nich možná i víc! A vaši pozornost si určitě zaslouží. Navíc jako adoptivní rodič získáváte mnoho výhod – adopční certifikát, cedulku s vaším jménem přímo v zoo a možnost se s adoptivním svěřencem seznámit v doprovodu ošetřovatele. Jestli tedy uvažujete o adopci oblíbeného zvířátka, zde je pár tipů na druhy, které zatím adoptivní rodiče nemají vůbec. Pojďme to změnit!
Lemur hnědý je jeden z nejrozšířenějších druhů lemurů. Velmi dobře se přizpůsobuje změnám prostředí, což je při současném odlesňování Madagaskaru velká výhoda. Všechny druhy lemurů jsou bohužel v přírodě ohrožené vyhynutím. Lemury si snadno adoptujete po vyplnění adopčního formuláře. Na velmi malém území Madagaskaru přežívá populace lemura tmavého. Samce poznáte podle tmavého zbarvení, samice jsou hnědé. Nejraději mají sladké ovoce, které ale ošetřovatelé kombinují se zeleninou, aby byla jejich potrava co nejpestřejší. Lemury tmavé si snadno adoptujete po vyplnění adopčního formuláře. Foto: Jiří Marek
Chov kočkodanů talapoin má v Zooparku Zájezd dlouholetou tradici. Od roku 2011 se u nás narodilo už 6 mláďat, což je řadí k nejúspěšnějším skupinám v Evropě. Talapoini mají rádi plody a květy rostlin, ale nepohrdnou ani přilepšením v podobě moučných červů nebo sarančat. Při krmení si potravu nacpou do lícních vaků (na fotce), které pojmou zhruba stejný objem potravy jako jejich žaludek. Talapoiny si snadno adoptujete po vyplnění adopčního formuláře.
Motýlek rudouchý původem ze střední Afriky je v evropských zoo chován velmi výjimečně. Samci mají nádherně červenou skrvnu pod okem, u samic chybí. Motýlky si snadno adoptujete po vyplnění adopčního formuláře.
Zoopark Zájezd disponuje největší veřejně dostupnou kolekcí chameleonů ze všech zoo na světě. Jedním z druhů, které chováme, je i chameleon přílbový. Je to menší druh chameleona z horských oblastí východní Afriky. Nápadná je vysoká „přilba“, která je pokrytá deskovitými šupinami. Samice mívají tuto přilbu nižší. Vyskytuje se na území Keni a Ugandy ve výškách od 1500 do 4000 m n. m. Chameleony si snadno adoptujete po vyplnění adopčního formuláře.
Dalším druhem chameleona bez adoptivního rodiče je třeba chameleon bradavičnatý. Je to velký druh chameleona dorůstající okolo 60 cm (i s ocasem). Na hřbetě je výrazný „hřeben“ mohutných šupin. Druhové jméno dostal podle výrazně velkých šupin (2-3 mm), které na první pohled mohou připomínat bradavice. Chameleony si snadno adoptujete po vyplnění adopčního formuláře.
Anolis jeskynní aktuálně obývá prostory tropického skleník, který je součástí pavilonu Latinská Amerika. Je zajímavý třeba tím, že žije v jeskyních nebo že samci nemají hrdelní laloky jako jiné druhy anolisů. Anolise si snadno adoptujete po vyplnění adopčního formuláře.
Dalším druhem z tropického skleníku je polychrus mramorovaný. Polychrusové se pohybují ve větvích stromů nečekaně pomalu. Svými pohyby poněkud připomínají chameleony. Mají velmi dlouhý ocas. Polychruse si snadno adoptujete po vyplnění adopčního formuláře.
Zbožňuje teplíčko a květy pampelišek. To je trnorep skalní. Trnorepové jsou agamovití ještěři přizpůsobení extrémním teplotám pouštního prostředí. Název dostali podle otrněného ocasu, který používají jako „zátku“ při útěku do skalních štěrbin. Zaklíněný otrněný ocas není možné bez poškození ze skuliny vytáhnout. Trnorepy si snadno adoptujete po vyplnění adopčního formuláře.
Výrazným obyvatelem tropického skleníku je i pralesnička brazilská. Obývá amazonský prales na jihu Brazílie. Barevně je velmi variabilní. Nejčastěji se vyskytuje v černo-oranžové formě, ale existují i populace s modrým nádechem nebo téměř bílí jedinci. Pralesničky získaly věhlas díky silnému toxinu, který produkují jako obranu proti predátorům. Ten však v chovu většinou významně slábne, protože pralesničky nedostávají potřebnou potravu pro jeho tvorbu (mravence). Pralesničky si snadno adoptujete po vyplnění adopčního formuláře.
Kdo aktuálně nemá adoptivní rodiče:
Anolis jeskyní
Bazilišek zelený
Kočkodan talapoin
Lemur hnědý
Lemur tmavý
Polychrus mramorovaný
Pralesnička brazilská
Felsuma madagaskarská
Chameleon africký
Chameleon zelený
Chameleon přílbový
Chameleon límcový
Chameleon kobercový
Chameleon Elliotův
Chameleon bradavičnatý
Chameleon Boehmeův
Motýlek rudouchý
Mantela zlatá
Oliváček běločelý
Pagekon
Pakobylka indická
Pralesnička strašná
Sklípkan
Strašilka
Trnorep skalní
Užovka zelená
Vejcožrout africký
Kotinga krvavá
Kotinga nahokrká
Akara modrá
Živorodka duhová
Morče lasicovité
Holoubek diamantový
Želva hvězdnatá
Želva uhlířská