Skoro tři stovky hráčů se účastnili Národního mistrovství ve hře lóra, který se uskutečnil v Domě kultury na Kladně. Tato hra je pro Kladensko typická, proč tomu tak je a jak se mohou zájemci zapojit jsme se zeptali Jiří Januše z klubu Petasites.
Proč se lóra hraje hlavně na Kladně? Kdy hra vznikla a jaký podíl na tom mají dělníci z Poldovky?
Když ještě na Kladně prosperovaly dnes již zlikvidované hutě a doly, mířily do nich i spousty zahraničních pracovníků i pracovníků z různých koutů republiky (tehdy ještě československé). A byli to zřejmě oni, kdo do nich lóru přivezl. Lóra je totiž zřejmě hrou původem maďarskou. Alespoň nejstarší zmínky o ní (tedy co zatím víme) pocházejí z Maďarska, odkud je v literatuře zmiňována již v roce 1916. Jmenovala se tehdy ale latinským názvem lórum. To by mohlo naznačovat její ještě starší původ. Na Kladno ji mohli přivézt Slováci, protože z kdysi maďarského Slovenska je hra lórum známá a nám se před dávnými lety podařilo objevit hráče lóry ve vesničce na maďarsko-slovenském pomezí, v Šiatorské Bukovince. Do hutí směřující Slováci, ale i pracovníci odjinud většinou bydleli po ubytovnách a scházeli se po hospůdkách, kam mohli lóru "zavléci". Je to teorie, ale velmi pravděpodobná. Staří poldovští pracovníci vzpomínali, že ji hrávali již za protektorátu, ale jistá paní Macháčková nás ujišťovala, že se musela na Kladně hrát již minimálně v roce 1935. Největšího rozkvětu dosáhla lóra na Kladně koncem šedesátých let minulého století a k jejímu nebývalému rozmachu přispělo následně námi pořádané mistrovství.
Kolik hráčů hrálo Národní mistrovství v lóře) letos a kdo vyhrál.
Po covidových letech zájem o náš turnaj trochu opadl, rekord, který náš největší turnaj v klasických karetních hrách získal (a agenturou Dobrý den byl oficiálně uznán), již nemáme šanci překonat. Tehdejších 548 hráčů ve 137 čtyřčlenných týmech tedy nevyrovnáme, ale i tak je 296 karbaníků velkým úspěchem, povážíme-li, že se hrálo už po třicáté deváté. Tradičně se soutěží v kategorii jednotlivců (ti se pak stávají tzv. "rytíři lóry") a vítězství si letos vybojoval Dan Černohorský z týmu TJ Had. Kromě toho zastupuje každý ze čtyř hráčů také svůj tým a nahrané body jdou na jeho vrub. Mistrovským týmem letošního roku je Racanda, tedy družstvo reprezentující hráče z této kladenské hospůdky. A v ní bude na celý rok vystavena historická standarta N.M.L., na které visí stuhy všech dosud zvítězivších týmů.
Jak mistrovství probíhá?
Lóru hrají 4 hráči, přičemž na mistrovství vždy musí jít o hráče rozdílných týmů. Jedno lórové klání ("hra") sestává ze čtyř částí, které se nazývají "tálie". Jednu tálii tvoří osm úplně odlišných her (tzv. " her dílčích"), z nichž některé jsou přebíjecí, jiné vykládací a poslední, tzv. "maturita", je hrou volenou. Na mistrovství se pak hrají celkem tři "hry", ve kterých se mezi sebou utkají vždy zcela noví hráči (určuje je počítač). Všechny body za pořadí i trestné body z "her dílčích" se v počítači sčítají a na konci vítězí ten hráč a to družstvo, které má trestných bodů nejméně.
Je hraní lóry organizované? Je možné se zapojit?
Hru lóru může hrát prakticky každý, kdo kromě sebe sežene další tři hráče. Pravidla je nejlépe vyzkoušet při hře s někým, kdo už lóru zná, ale není to podmínkou. Na internetových stránkách klubu Petasites a facebookových stránkách lóry jsou pravidla dostupná a vůbec nejsou komplikovaná, jak by se mohlo zdát. Když se pak hráči lóru naučí, mohou se přihlásit na Národní mistrovství v lóře, všem jsou dveře otevřené. Možné je oslovit členy klubu Petasites nebo někoho, kdo na mistrovství pravidelně hraje. Vystřídalo se tam už více než tisíc hráčů, určitě na někoho narazíte. Ale pozor, příští, jubilejní 40. ročník N.M.L. bude posledním! Tedy alespoň v režii pořadatelů, kteří turnaj vymysleli. Ti by rádi někomu pořádání tohoto oblíbeného turnaje předali.